Yatırım yapmaya başla!

Temiz Enerji ve İklim Değişikliği “Big Oil” Oyuncularının Karlılığını Artırıyor

Goldman Sachs, temiz enerji ve iklim değişikliğinin Big Oil olarak bilinen büyük petrol oyuncularını daha karlı hale getirdiğini söyledi.
Temiz Enerji ve İklim Değişikliği “Big Oil” Oyuncularının Karlılığını Artırıyor

Goldman Sachs EMEA Doğal Kaynaklar Araştırma Başkanı Michele Della Vigna, dekarbonizasyona karşı hamleler petrol endüstrisine girişleri engellerken, Big Oil olarak bilinen büyük petrol oyuncularını daha karlı hale getirdiğini söyledi.

Vigna, piyasadan iklim değişikliğine karşı atılan karbonsuzlaştırma adımları, sektördeki finansal koşulları sıkılaştırdığını belirtti.

Karbonsuzlaştırma Sektör İçin İyiEndüstriye giriş konusun yeniliklerin olduğunu vurgulayan Vigna, “İlk başta kaybettiğimizi piyasa yapısını yeniden birleştiriyoruz,” dedi. Petrol ve doğal gaz üzerine finanse edilen çalışmaların Big Oil sayesinde yeniden yüksek karlılığa işaret ettiğine dikkat çekti.

Daha temiz enerjiye yönelik küresel eğilim, petrol endüstrisi için uzun vadeli bir rüzgar olarak açıkça görülüyor. Ancak Della Vigna gibi uzmanlar, petrol talebinin özellikle gelişmekte olan ekonomiler arasında güçlü olmaya devam ettiğini düşünüyor.

Petrol talebinin elektrikle uzun vadeli olarak ikame edildiğine dair hikayeler duyduklarını söyleyen Vigna, bunun uzun zaman alacağını söyledi.

Petrol Talebi Elektrikle İkame EdiliyorBanka, Mart ayında enerji varlıkları konusunda hisse senedi araştırması yapmıştı. Buna göre; “dekarbonizasyonun enerji piyasasının yapısını, fon sıkılaştırma ve artan risk primi yoluyla giriş için yüksek engelleri olan konsantre bir sanayiye dönüştürdüğünü,” belirten somut kanıtlar ortaya çıkmıştı.

Big Oil; Shell, BP, Total, ENI ve ExxonMobile gibi dünyanın en büyük halka açık petrol şirketlerini ifade ediyor. Bu şirketler, sektördeki sınırlı bir rekabetten veya Goldman’ın “endüstrinin olipolistik pazar yapısının restorasyonu” olarak nitelendirdiği durumdan faydalanmaktadır.

Vigna, son 5 yılda Big Oil’in, uzun dönemli gelişmeleri ve ABD menşeli petrol pazar paylarını iki katına çıkardığını söyledi.

Big Oil Pazar Payını KatladıCazip getirilerin beklediklerinden çok daha hızlı gerçekleştiğini belirten Vigna, 2000’li yılların Ulusal Petrol Şirketleri ve üretimlerinin kaybedilen cazip getirilerinin yeniden sağlandığını da ifade etti.

Özellikle ABD kaya gazı üreticilerinin ortaya çıkmasından sonra arz ve talepte bir dengesizlik, sektörde son yıllarda yaşanan bir diğer zorluk olmuştu. Bu kapsamda ABD, şu anda dünyanın en büyük petrol üreticisi konumunda bulunuyor.

Fiyatları varil başına 114 dolardan 26 dolara kadar düştükten sonra OPEC, küresel petrol arzını azaltmak ve fiyatları düşürmek için üretimi kısıtlamaya karar verdi.

OPEC Küresel Arz için Üretimi KısıtladıRusya ve diğer OPEC üyesi olmayan üreticilerden oluşan bir başka grup ise 2017 yılının Ocak ayında, grup ile birlikte çalışmayı kabul ederek kısıtlamaya katıldılar. Anlaşma devam ediyor ve 2019 yılında da devam etmesi bekleniyor.

Vigna bu konuda, “Bugüne kadar petrol fiyatlarındaki itileşmedeki itici güçlerden biri talep oldu. Herkes çok olumsuz görüşle bu yıla girdi ve talep gerçekten dirençliydi,” dedi.

Pazarın her zaman şaşırtma eğilimi olduğunu söyleyen uzman, bunun herkes için iyi bir çalışma ortamı olduğunu belirtti.

Pazarın Her Zaman Şaşırtma Eğilimi VarOPEC ülkelerindeki açığın yönetildiğini ve bunun sanayi için çok karlı olduğunu vurguladı. ABD menşeli üretimin büyümeye devam etmesi için de yeterli olduğunu ifade etti.

Vigna, bunlara karşın düşük petrol fiyatlarının yaşandığı bir dönemde, sektöre yapılan yatırımları caydırdığını söyledi. Uzman, “Sanırım daha ileriye bakmaya cesaret edersek, 2020’lere bakarsak, o zaman pazarın gerçekten sıkılaştığını görüyoruz. Çünkü o zaman, yatırımın gerisinde kaldığı zamandır,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum