Yatırım yapmaya başla!

Temiz Enerji Çabalarına Rağmen Güneydoğu Asya’da Baskın Güç Kömür

Son raporlar, kömürün Güneydoğu Asya’da hala hükümdar güç olduğunu gösterdi. Detaylar aşağıda;
Temiz Enerji Çabalarına Rağmen Güneydoğu Asya’da Baskın Güç Kömür

Son raporlardan alınan veriler, temiz enerji kaynaklarına yönelik artan küresel harekete rağmen kömürün Güneydoğu Asya’nın hızla büyüyen ekonomilerinde hala dominant yakıt olduğunu gösterdi.

Emtia danışmanlığı Wood Mackenzie’den Jacqueline Tao; “Kömür çevreleyen anlatı dünya çapında karamsar oldu. Bu, Güneydoğu Asya’daki yeni kömür yakıtlı kapasitenin kademeli olarak yavaşlamasıyla sonuçlanacaktır” dedi. Ancak bölgedeki artan güç talebi ve karşılanabilirlik sorunlarının, kömürün gücünün ancak 2030 sonrasında azalmaya başlayacağı anlamına geldiğini de ekledi.

Kömür Güneydoğu Asya’nın Enerji Pazarında Hala Kral

Kömür Güneydoğu Asya’nın Enerji Pazarında Hala KralWood Mackenzie’den Tao, danışmanlığın yeni raporunun yayınlandığı 25 Eylül’de; “Kömür Güneydoğu Asya’nın enerji pazarında hala kral” dedi. Ancak kömür endüstrisi, yarattığı kirlilik nedeniyle çevrecilerin eleştirileriyle karşılaşıyor. Bununla birlikte Uluslararası Enerji Ajansı’ndan (IEA) elde edilen veriler, küresel kömür talebinin 2018’de ikinci bir yıl için daha yüzde 0.7 oranında büyüdüğünü gösterdi.

Aralık raporunda IEA, Güneydoğu Asya ve Hindistan’daki güçlü tüketim artışının Avrupa ve Kuzey Amerika’da azalan kullanımı dengelediğini, bunun kömürün 2023’e kadar istikrarlı kalmasını sağlayabileceğini belirtmişti. Ayrıca kömür talebinin, satın alınabilirliği ve bulunabilirliği nedeniyle tüm Asya’da büyüdüğü söylenmişti.

Kömür 2027’de Zirveye Ulaşacak

Kömür 2027’de Zirveye UlaşacakWood Mackenzie ise çalışmasında kömürün sadece Güneydoğu Asya’da enerji üretiminde baskın yakıt kaynağı olmaya devam etmeyeceğini, yavaşlamadan önce büyüyüp 2027’de zirveye ulaşacağını öngördü. Danışmanlık firması 2040 itibariyle kömürün Güneydoğu Asya’nın enerji üretimi için harcadığı enerji karışımının %36’sını karşılayacağını tahmin etti.

Tao, talep artışının öncelikle Vietnam ve Endonezya tarafından yönlendirildiğini, bunun 2040’a kadar Güneydoğu Asya talebinin neredeyse %60’ını oluşturacağını ekledi. Bununla birlikte daha fazla banka daha temiz enerji kaynaklarına yönelme konusundaki taahhütlerinin ortasında kömür projelerinin finansmanından kaçınırken, yenilenebilir enerjinin daha yaygın hale gelmesinin beklendiğini de aktardı.

Wood Mackenzie, güneş ve rüzgar santrallerinin Güneydoğu Asya’nın güç santralleri karışımında 2040’da %35’e çıkacağını da bildirdi. Rüzgar ve güneş enerjisine yapılan yatırımın, toplam güç yatırımının yüzde 23’ünü oluşturacağı ve 2019’dan 2040’a 89 milyar doları geçeceğini öne sürdü.

Güneydoğu Asya’da Yenilenebilir Enerji ile İlgili Sorunlar

Güneydoğu Asya’da Yenilenebilir Enerji ile İlgili SorunlarWood Mackenzie’den Tao yenilenebilir enerjide beklenen büyümenin, bu tür bir enerjinin bölgede dünyanın geri kalanına kıyasla maliyet açısından daha az rekabetçi olmasına ve toprak edinimi ile aralıklılık gibi meselelerle karşı karşıya kalmasına rağmen gerçekleşeceğini dile getirdi.

Aralıklılık sorunlarının bu tür bitkileri çalıştırmak için güneş ışığı veya rüzgar gibi yeterli kaynağın bulunmadığı günlerde yenilenebilir enerjinin mevcudiyetini temsil ettiği kaydetti. Santraller yedek enerjiyi depolamak için bataryaları kullanabilirken, bu tür planları uygulamada hala teknoloji ve maliyet zorlukları olduğu biliniyor.

Moody’s Investors Service Eylül ayındaki bir raporunda, Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi Endonezya’da temiz enerji hedeflerine ulaşmanın zor olacağını belirtti. Endonezya hükümeti, 2025 yılına kadar elektriğin %23’ünü yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi hedefliyordu ki bu şu andaki %12’nin neredeyse iki katıydı.

Moody’s analistleri de rakamlara işaret ederek hedefin ulaşılmasının zor olacağını çünkü kapasite genişletme planlarının hala kömür tarafından yönetildiğini bildirdi. Ayriyeten temel zorluğun gelişen politika ve düzenleyici çerçeve olduğunu savunan Moody’s, kömür kaynaklı gücün hükümetten sübvansiyonlar aldığını ve bunun fiyatını, rüzgar ve güneş enerjisinden elde edilen elektrikten daha cazip kıldığını vurguladı.

Çin ve Japonya Kömür Gücünün Büyük Yatırımcıları

Çin ve Japonya Kömür Gücünün Büyük YatırımcılarıIEA, Aralık raporunda büyük kömür kullanıcısı Çin’in ülke kullanımının 2023’e kadar yüzde 3 seviyesinde düşeceğini göreceğini yazdı. Ancak Çin, politik olarak hassas hava kirliliğini kesmek istemesine rağmen ülke özellikle Bir Kuşak Bir Yol girişimi ile bağlantılı yerlere, kıyılarının dışındaki kömür projelerine büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. Doğu Asya ekonomik santralleri Japonya ve Güney Kore de fosil yakıtlara çuvalla para döküyorlar.

Japonya, 2011’deki Fukuşima felaketinden sonra ülke nükleer enerjiye olan bağlılığını azalttığı için kıyılarında yeni kömür yakıtlı tesisler planlamıştı. Ancak yeni kömür yakıtlı tesislere karşı sosyal ve politik tepkiler oldu. Nisan’da çıkan haberlerde birkaç Japon kamu kuruluşu firmasının yeni kömür yakıtlı enerji santralleri için planları iptal ettiği yazılmıştı. Fosil yakıt üreticileri, atmosfere verilen kirletici emisyonları azaltan “temiz kömür” teknolojisini savunurken, Greenpeace ise bu tür yöntemlerin hala kirlilik yarattığını savunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum