Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temettü Gözdesine Yeni Hedef Fiyat: 475 TL

15 Mart tarihinde bilançosunu ve temettü kararını yatırımcılarla paylaşan Doğuş Otomotiv için raporlar paylaşıldı. Hedef fiyatlar ne? İşte detaylar;
Temettü Gözdesine Yeni Hedef Fiyat: 475 TL
HABER GİRİŞ

Doğuş Otomotiv, 15 Mart tarihinde 2023 yılı finansal sonuçlarını piyasalarla paylaştı. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden aktardığı rakamlar aracı kurumların dikkatini çekti.

Ak Yatırım, Doğuş Otomotiv’in 2023 yılında net karını yüzde 26 artırdığını ve 19,6 milyar TL’ye çıkardığını belirtti. Faaliyet kar marjındaki yıllık artışa rağmen kur farkı gideri ve vergi giderlerindeki artışın net kar marjının gerilemesine neden olduğu aktarıldı.

Şirketin Yönetim Kurulu’nun yüzde 13,7 verime işaret eden hisse başına brüt 40,91 TL temettü teklifi ettiği vurgulandı. Açıklanan temettünün tahminlerin yüzde 25 üzerinde olduğu paylaşıldı.

Ak Yatırım DOAS için hedef fiyatını 475 TL olarak belirledi. Şirketin beklentilerinin rakip şirketlerin beklentilerine göre muhafazakar olduğu ifade edildi. Güçlü temettü ile olumlu bir piyasa tepkisinin beklendiği kaydedildi.

İş Yatırım

Doğuş Otomotiv’in faaliyet dışı giderlerindeki artışın 2023 yılında net kar artışını sınırladığını belirten İş Yatırım, şirketin güçlü hacim büyümesiyle gelirini artırdığını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Güçlü satış hacim büyümesi sayesinde marjlarını iyileştiren Doğuş Otomotiv’in 16 Nisan’da Genel Kurul’a brüt 9 milyar TL temettü ödemesi teklif edeceği ifade edildi.

İş Yatırım DOAS için hedef fiyatını 362,8 TL’de sabit tuttu ve tavsiyesini “al”dan “tut”a indirdi.

Deniz Yatırım

Doğuş Otomotiv’in karşılaştırılabilir tabloları yatırımcılarıyla paylaşmadığını bildiren Deniz Yatırım,  bu çerçevede finansal sonuçların tam olarak yorumlanamadığını kaydetti. Ancak açıklanan temettü ödemesi ve enflasyon muhasebesi etkilerini içeren finansalların yatırımcı algısı üzerinde olumlu bir etki yaratabileceği vurgulandı.

Deniz Yatırım, DOAS için hedef fiyatını 412 TL, tavsiyesini ise “al” olarak korudu.

Oyak Yatırım ise DOAS için hedef fiyatını 320 TL’den 405 TL’ye çıkardı ve tavsiyesini “endekse paralel getiri” olarak sürdürdü.

Temettü Gözdesine Yeni Hedef Fiyat: 475 TLKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 257 TL’den tamamlayan DOAS, 15 Mart’ta kapanışını 299,5 TL’den yapmıştı. 18 Mart tarihli haftanın ilk işlem gününe pozitif başlayan hisse, saat 15.30 itibarıyla yüzde 5,5 artışla 315,5 TL’den işlem görüyor. Hissede haftalık yüzde 13,5, aylık yüzde 15,7 ve yıllık yüzde 169 oranında değer artışı gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.