Yatırım yapmaya başla!

Onaylanan Telif Hakkı Kurallarıyla Avrupa’da Yeni Bir İnternet Devri Başlıyor

Avrupa Birliği ülkeleri bugün, tartışmalı telif hakkı kurallarını onayladı. Detaylar aşağıda;
Onaylanan Telif Hakkı Kurallarıyla Avrupa’da Yeni Bir İnternet Devri Başlıyor

Avrupa Birliği ülkeleri Pazartesi günü, bloğun telif hakkı yasaları için geniş kapsamlı reformları onayladı. Buna göre telif hakkı yönergesi, AB Konseyi oylamasında 19 ülke tarafından desteklenirken, İtalya ve Hollanda dahil olmak üzere 6 üye devlet karşı oy kullandı, üç ülke ise çekimser kaldı.

Mart ayında Google ve Facebook gibi teknoloji devlerinin iş modelleri için geniş kapsamlı sonuçlara yol açabilecek tartışmalı telif hakkı mevzuatı ile ilgili ilk anlaşmayı onaylayan Avrupa Birliği, bu hamlesiyle tüm dünyada yankı uyandırmıştı ki yasa nitelikleriyle tam bir fikir ayrılığı yaratıyordu. Nitekim Avrupa, bilgi çağının getirdiği zorlukları yansıtacak şekilde telif hakkıyla ilgili kurallarını güncellemeyi amaçladığını iddia ederken karşıt fikirliler bunun haberleşme özgürlüğünü kısıtlayacağını düşünüyorlardı.

Kullanıcıların yanında Google ve internet özgürlüğü savunucuları tarafından da şiddetle karşı çıkılan yasa, bazı maddeleriyle ağır yaptırımlar içeriyordu.

Avrupa Onayladığı Telif Hakkı Kurallarıyla İnterneti Yeniden Biçimlendirmeye HazırlanıyorBunlardan bir tanesi, teknoloji firmalarının telif hakkı ihlallerinden sorumlu olacağıyla ilgili maddeydi. Yani teknoloji şirketleri bu tür içerikleri barındırabilmek için hak sahiplerinden lisans almak zorunda kalacaktı. Yasanın muhalifleri de bunun, “internet meme”lerden GIF’lere varana kadar her şeyin yüklenmeden önce engelleneceği filtreleme sistemlerine yol açacağını savunuyordu. Ancak AB, insanların bu tür içeriği serbestçe paylaşabileceğini iddia ederek bunun gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Ne var ki her iki durumda da yasanın YouTube, Facebook ve Instagram gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe dayanan platformlara sert bir şekilde ulaşması bekleniyordu.

Telif Hakkı Kurallarıyla İnterneti Yeniden Biçimlendirmeye Hazırlanıyorİşte bu nedenlerden dolayı da Avrupa Birliği’nin online telif hakkı reformu tartışmalara yol açmıştı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise bugünkü açıklamasında; “Bugünkü anlaşmayla, dijital çağa uygun telif hakkı kuralları uyguluyoruz. Avrupa artık yaratıcılar için adil ücret, kullanıcılar için güçlü haklar ve platformlar için sorumluluk garanti edecek net kurallara sahip olacak.” dedi. Öte yandan, Alman hükümeti tasarıyı onaylamak için son dakikada anlaştı. Ancak edinilen bilgiye göre ülke Almanya’da yükleme filtrelerinin kullanılmasının zorunlu hale getirilmeyeceğini vurguladı.

Üye devletler tarafından nihai onay verildiğine göre de şu anda hükümetlerin yasaları ulusal düzeyde uygulamaları için iki yıllarının olacağı aktarıldı. Romanya Kültür ve Ulusal Kimlik Bakanı Valer Daniel Breaz de kararla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Avrupa’nın yaratıcı sektörleri için birçok fırsat yaratacak, kültürel çeşitliliğimizi ve diğer ortak değerlerimizi yansıtacak, aynı zamanda kullanıcılar için internette ifade özgürlükleri pekiştirilecek denk bir metin elde ettiğimiz için mutluyum.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum