Yatırım yapmaya başla!

Telegram Kendi Ülkesi Rusya’da İki Yıl Aranın Ardından Erişime Açıldı

Mesajlaşma uygulaması Telegram’ın Rusya’daki erişim engeli iki yıl aradan sonra kaldırıldı.
Telegram Kendi Ülkesi Rusya’da İki Yıl Aranın Ardından Erişime Açıldı

Son yıllarda yükselişi ile dikkat çeken mesajlaşma uygulamalarından birisi Telegram olmakta. Rus geliştirici Pavel Durov tarafından yaratılan mesajlaşma uygulaması güvenlik ve gizlilik odaklı yapısıyla öne çıkıyor. Uygulama son dönemde WhatsApp’ın karşısındaki en güçlü alternatif haline geldi. Uygulama sürekli yeni özellikler kazanıyor ve kullanıcı deneyimi her geçen gün bir üst seviyeye çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde de güvenlik ve özellik iyileştirmelerinin olduğu yeni bir güncelleme Telegram kullanıcılarına sunulmuştu. Mesajlaşma servisinin gizlilik odaklı olması Rusya hükümetinin de tepkisini çekmişti. Yaklaşık iki yıl önce kullanıcı yazışmalarının engellenmesi nedeniyle Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından Telegram’a erişim engeli getirilmişti.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) tarafından yapılan yeni değerlendirme ile uygulanan erişim engeli sona erdi. Telegram artık kendi ülkesindeki kullanıcılar tarafından erişilebilecek.

Telegram’ın Engeli Kalktı

Telegram’ın Engeli Kalktı

Rusya çıkışlı mesajlaşma uygulaması kısa sürede dünya genelinde büyük ilgi görmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile Android mağazası Play Store’da Telegram yeni bir rekora imza attı. Uygulama Play Store’da 500 milyon indirme sayısına ulaştı ve yükselişini sürdürdüğünü gösterdi. Rus hükümeti 2017 yılında düzenlenen bir terör saldırısı nedeniyle Telegram’a erişim engeli uygulamaya başlamıştı. O dönem yetkililer Telegram’dan kullanıcı verilerini talep etmişti.

Platform ise talep edilen yazışmaların Rusya Federal Güvenlik Servisi ile paylaşmayı kabul etmemişti. 2018 yılından bu yana mesajlaşma servisine Rusya’da erişim engeli uygulanıyor. Konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi ve uygulanan erişimin kaldırıldığı duyuruldu. Yapılan açıklamada, “Roskomnadzor, Telegram’a yönelik kısıtlama talebinin kaldırılması konusunda başsavcılık ile anlaşmaya varmıştır.” ifadeleri yer alıyor.

Telegram Gizliliği Savunuyor

Telegram Gizliliği Savunuyor

Geçtiğimiz yıl Telegram’ın patronu Pavel Durov, “Gizlilik satılık değildir ve insan hakları korkuya ya da açgözlülüğe kurban edilmemelidir” açıklamaları ile tavrını net olarak ortaya koymuştu. Kısa zaman önce yaptığı açıklamada ise erişim engelinin kaldırılması çağrısında bulunmuştu.

Erişim yasağının kaldırılması ile beraber Google ve Amazon sunucularındaki 15.8 milyon IP adresinin üzerindeki yasaklama sona ermiş oldu. Son günlerde Rusya’nın tanınmış politikacıları da Telegram’ı kullanmaya başladı. Ülkede uygulamanın kullanılması için çeşitli zorluklar yaşanıyordu. Yasağın kalkması ile beraber bu durumlara gerek kalmamış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum