Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Telegram’ın Patronu Durov WhatsApp’ın Güvenli Olmadığını Söyledi

Mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, WhatsApp ile ilgili çarpıcı ifadelerde bulundu.
Telegram’ın Patronu Durov WhatsApp’ın Güvenli Olmadığını Söyledi

Mobil cihazların kullanım oranının artması ile beraber pek çok iletişim uygulaması hayatımıza girmeye başladı. Bu uygulamalar arasında en çok kullanılan Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp olmakta. Yine Facebook’nun mesajlaşma uygulaması Messenger, Telegram, WeChat gibi pek çok mesajlaşma uygulaması mevcut. WhatsApp’ın karşısındaki en güçlü alternatif olarak Telegram öne çıkıyor. Gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması yeni özellikler kazanmaya devam ediyor ve kullanıcı sayısı sürekli artıyor.

Geçtiğimiz günlerde Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un WhatsApp yazışmaları Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman tarafından hacklenmişti. Bu olay WhatsApp ile ilgili güvenlik endişelerini gündeme getirdi ve dünya genelinde büyük ses getirdi. WhatsApp yetkilileri böyle bir durumun söz konusu olmadığını ve mesajların uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunduğunun altını çizmişti.

Bununla beraber Bezos’un telefonunun iPhone X olduğuna dikkat çekilmiş ve sorunun iOS işletim sisteminde olduğu iddia edilmişti. Son olarak Telegram’ın kurucusu Pavel Durov’dan WhatsApp’a yönelik sert açıklamalar geldi.

Durov’dan Çarpıcı Sözler

Durov’dan Çarpıcı Sözler

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov bir blog yazısı paylaştı ve en büyük rakibi WhahtsApp için çarpıcı ifadelerde bulundu. Güvenlik adına uçtan uca şifreleme yönteminin tek başına yeterli olmadığını belirten Durov, “WhatsApp, ‘uçtan uca şifreleme’ kelimesini, tek başına tüm iletişimi güvenli hâle getirecek sihirli kelimelermiş gibi kullanıyor ancak bu teknoloji, tek başına güvenliği sağlayacak bir sihirli değnek değil” diye konuştu.

Durov ayrıca WhatsApp’a güvenlik açıklarının bilinçli şekilde yerleştirildiğini ve bu sayede Rusya, İran gibi ülkelerle iş birliği yapıldığını iddia etti. İlgili kurumların kendilerine de benzer taleplerde bulunduğunu söyleyen Durov, “Sonuç olarak WhatsApp’ın yetkilileriyle hiçbir sorun yaşamadığı ülkelerde Telegram engellendi” açıklamasında bulundu. Telegram açık kaynak kodlu bir mesajlaşma uygulaması ve geliştiriciler tarafından yeni özellikler kazanabiliyor.

WhatsApp’ta böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Pavel Durov, kaynak kodunda neler olduğunun bilinmediğini belirtiyor. Bezos’un başına gelen olay için “WhatsApp yerine Telegram’a güvenseydi şantaja uğramazdı” açıklamasını yaptı. Durov’un bu sözlerinin iddiadan ibaret olduğunun altını çizmek lazım. Daha önce MIT araştırmasında da Telegram’ın Secret Chat bölümünde bazı güvenlik açıklarına rastlandığı biliniyor. Durov’un çarpıcı iddiaları sonrası WhatsApp yetkililerinden herhangi bir yanıt gelecek mi bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum