Yatırım yapmaya başla!

Telegram’ın Kripto Parası Gram için ABD’den Satış Engeli Geldi

Telegram’ın satışa sunmaya hazırladığı kripto parası Gram için ABD’de yeni bir yasak kararı alındı.
Telegram’ın Kripto Parası Gram için ABD’den Satış Engeli Geldi

WhatsApp’ın en büyük rakiplerinden biri olan Telegram, mesajlaşma uygulaması olarak kullanıcı sayısını her geçen gün daha yüksek seviyelere çıkarıyor. Son yıllarda kripto paraların değerlenmesi ile birlikte teknoloji şirketleri kendi paralarını geliştirmenin yollarını arıyor. Faceook’un geçtiğimiz günlerde kendi kripto parası Libra’yı tanıttığı biliniyor. Bununla beraber Telegram ise kendi kripto parası Gram’ı geride kalan 2 yıldır geliştiriyor. Libra’nın tanıtılması ile beraber pek çok çevreden olumsuz tepkilerin geldiğini söyleyebiliriz.

Gelişmeler gösteriyor ki Telegram’ın kripto parası Gram için de benzer bir senaryo yaşanacak. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Rusya merkezli mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kripto parasının lisanssız olduğunu açıkladı. Gram’ın önümüzdeki günlerde piyasaya çıkması bekleniyor ancak SEC tarafından açılan dava ile geçici de olsa bir sınırlama getirildi.

Gram’a ABD’den Engel

Gram’a ABD’den Engel

SEC komisyonu Telegram’ın kripto parasının ABD genelinde satışını engelleyen bir karar çıkarttırdı. Komisyon Telegram’ın global pazarda 171 müşteriye 2.9 milyar gram sattığını belirtiyor ve şirketin bu satışlardan 1.7 milyar dolar kazandığını belirtiyor. Bu Gram’ların yaklaşık olarak 1 milyarı ise ABD’li müşteriler tarafından satın alındı.

Ancak komisyondan yapılan son açıklama ile Gram tokenlerin satışı için SEC’e başvuru yapılması gerektiği ve kripto paranın kayıt altına alınması gerektiği belirtildi. Böyle bir başvuru yapılmadığı için Gram’ın ABD’de satış geçici olarak engellenmiş durumda.

SEC’ten alınan kararla ilgili yapılan açıklamada “Bugün aldığımız acil müdahele kararı, yasadışı olarak satıldığını düşündüğümüz parayla Telegram’ın ABD pazarına girişini engellemek için verildi. Ayrıca sanıkların yatırımcılara Gram ve Telegram’ın iş operasyonları, finansal durumu, risk faktörleri ve menkul kıymet yasalarının gerektirdiği yönteme ilişkin bilgi sağlamadığını düşünüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Şirket adına açıklamada bulunan avukat Stephaine Avakian ise “Sanıkların yatırımcıları Gram ve Telegram’ın ticari faaliyetleri, finansal durumu, risk faktörleri ve menkul kıymet yasalarının gerektirdiği yönetim hakkındaki bilgileri sağlamadığını ileri sürüyoruz. Telegram, yatırımcıları korumak için oluşturulan köklü kurallara uymaksızın halka arzın avantajlarından faydalanmaya çalışıyor.” diye konuştu.

Gram’da Geri Sayım Sürüyor

Gram’da Geri Sayım Sürüyor

Telegram’ın kripto parası için getirilen sınırlama ABD pazarını kapsıyor ve dünya genelinde satışa sunulması için herhangi bir engel bulunmuyor. Şirketin iki yıldır üzerinde çalıştığı kripto parasını 31 Ekim ya da Kasım ayının ilk günlerinde satışa sunması bekleniyor. Ancak Gram’ın ABD pazarında yer almama ihtimali şüphesiz Telegram için büyük bir darbe olacaktır.

SEC’in açıklamasında Gram ile ilgili dikkat çeken bir diğer detay ise şirketlerin ürünlerini kripto para birimi ya da dijital token olarak yasaları delmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Gram için ABD’den gelen sınırlamanın başka ülkelere sıçrama ihtimali daha yolun başındaki Telegram için çok zor bir durum oluşturacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum