Yatırım yapmaya başla!

Telegram’ın Kripto Para Projesi TON, Şirkete Pahalıya Patladı

Telegram’ın üzerinde çalıştığı ve iptal edilen kripto para projesi nedeniyle 18.5 milyon dolar ceza ödemesi kesinleşti.
Telegram’ın Kripto Para Projesi TON, Şirkete Pahalıya Patladı

Mobil cihazların kullanım oranının yaygınlaşması ile beraber mesajlaşma uygulamaları başlıca iletişim araçları haline geldi. WhatsApp, Telegram, Messenger gibi pek çok mesajlaşma uygulaması dünya genelinde her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu pazarda Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp en büyük paya sahip olmakta. WhatsApp’ın karşısındaki en güçlü alternatif ise Telegram olarak görülüyor.

Rus geliştirici Pavel Durov tarafından yaratılan uygulama gizlilik odaklı yapısıyla son dönemde insanların dikkatini çekmeye başladı. Platform geçtiğimiz günlerde kendi ülkesi Rusya’da iki yıl süren aranın ardından erişime açılmıştı. Son yıllarda Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple gibi kripto paralar değerini katlayarak dikkatleri üzerine çekti.

Kripto paraların değerlenmesi sonrası teknoloji ve sosyal medya şirketleri de kendi para birimlerini geliştirme yoluna gittiler. Facebook’un Libra, Telegram’ın ise TON projeleri tanıtılan kripto paralar arasında yer alıyor. Ancak her iki para birimi de daha kullanıma sunulmadan pek çok çevre tarafından tepki topladı. Telegram’ın para birimi ise şirketin büyük ceza yemesine neden oldu.

Telegram’a Büyük Ceza

Telegram’a Büyük Ceza

Geçtiğimiz dönemde gündeme gelen Telegram Open Network (TON) kullanıma sunulmadan iptal edilmek durumunda kaldı. Gelen tepkiler nedeniyle şirketin sahibi Pavel Durov, projeden vazgeçtiklerini açıklamıştı. Bu süre içerisinde mesajlaşma servisi kripto para için katılımcılardan para toplamaya başlamıştı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Durov’un Telegram adına 18.5 milyon dolar ceza ödemesini onayladı.

Bu cezanın yanı sıra Telegram’ın bugüne kadar kullanıcılardan topladığı paralar da sahiplerine iade etmesi gerekiyor. Bugüne kadar şirketin kullanıcılardan 1.2 milyon doları aşkın para topladığı belirtiliyor. Geçtiğimiz yılın Ekim ayından bu yana Telegram ile SEC arasında çekişme sürüyordu. Son bir aydır mesajlaşma platformu ceza almamak adına çeşitli yollar deniyordu.

Geçtiğimiz ay tamamen iptal edilen TON projesi nedeniyle Telegram ceza almaktan kurtulamadı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Pavel Durov, “Bu iletiyi dünyada var olan ademimerkeziyet, denge ve eşitlik için çabalayan herkese şans dileyerek sonlandırmak istiyorum. Doğru taraf için savaşıyorsunuz. Bu savaş, neslimiz adına en önemli savaş olabilir. Bizim başarısız olduğumuz yerde sizin hâlihazırda başarılı olduğunuzu umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Komisyon ayrıca Durov’un yasa ihlaline neden olacak diğer projelerini de bildirmesi gerektiğini iletti. Önümüzdeki süreçte Telegram ile SEC arasında farklı konulara dair benzer durumların yaşanabileceği belirtiliyor Mesajlaşma platformunun benzer bir projeye karar vermesi halinde SEC’e 45 gün önceden haber vermesi gerekiyor. Kripto para tarafındaki hayal kırıklığına rağmen mesajlaşma uygulaması kullanıcı sayısını hızla artırmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum