Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Telegram, Deepfake ile Oluşturulan Sahte İçeriklerden Geçilmiyor

Mesajlaşma uygulamasında deepfake botları tarafından oluşturulan sahte görüntülerde artış yaşanıyor.
Telegram, Deepfake ile Oluşturulan Sahte İçeriklerden Geçilmiyor
HABER GİRİŞ

Mesajlaşma uygulamaları günümüzde yaygın bir şekilde hemen herkes tarafından kullanılır hale geldi. Dünya genelinde en çok kullanılan platformların başında ise WhatsApp geliyor. Son yıllarda WhatsApp’ın karşısında yeni alternatifler yükselişe geçmeye başladı. Bu alternatiflerin başında ise Telegram geliyor. Rusya merkezli ve gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması son dönemde kullanıcı sayısındaki artışla dikkat çekiyor. Şirket uygulamayı yeni özellikler ile güncelliyor.

Geçtiğimiz günlerde Telegram’ın Android uygulaması kullanıcı dostu yeni özellikler kazanmıştı. Ancak diğer yandan uygulamada kötüye kullanım faaliyetlerinde de artış görülüyor. Son dönemde sıkça kullanılan deepfake teknolojisi Telegram’da kendisini göstermeye başladı. Bu yolla kadınların çıplak görüntülerinin oluşturulduğu belirtiliyor.

Telegram’da Deepfake Rüzgarı

Telegram’da Deepfake Rüzgarı

Son yıllarda yapay zekada yaşanan gelişmeler ile beraber deepfake videolar yaygın bir şekilde kullanılır hale geldi. Twitter, Facebook, Instagram gibi popüler sosyal mecralarda bu videolara sıkça rastlamak mümkün. Son yapılan araştırma Telegram’da bu teknolojinin kötüye kullanılacak şekilde yaygınlaştığını gösteriyor. İstihbarat firması Sensity, Telegram’da deepfake içerikler üreten bir bot ağı tespit etti.

Bu şekilde 100 bini aşkın kadının sahte ve çıplak görüntülerinin oluşturulduğu belirtiliyor. Üstelik bu kişilerin küçük yaş grubuna ait olduğu ifade ediliyor. Son üç ay içerisinde Telegram bünyesindeki deepfake botlarında yüzde 200’e varan artış yaşandığı görülüyor. Bu botların ücretsiz olması ve mobil cihazlar tarafından erişilebilir olması bu kadar hızlı yayılmasına zemin hazırlıyor.

GCM Yatırım Banner

Araştırma Telegram’daki deepfake botların büyük bölümünün Rusya merkezli olduğunu gösteriyor. Hatta botlar bununla da sınırlı kalmıyor ve Rusya’nın en büyük sosyal medya platformu olan VK’da da kendisini göstermeye başladı. Botlar makine öğrenme algoritmasından yararlanıyor.

DeepNude adlı uygulamanın açık kaynak kodlu olduğu ve torrent platformlarından kolaylıkla indirilebilir olduğu belirtiliyor. Telegram’ın bu durumla ilgili önümüzdeki günlerde nasıl önlemler alacağı merak ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.