Yatırım yapmaya başla!

Tekstil İhracatı 1 Milyar Dolara Yaklaşarak Cumhuriyet Tarihi Rekoru Kırıldı

Ekim ayında İTHİB olarak 175 ülkeye 939 milyon dolarlık ihracat yapıldı ve Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. İşte İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz'den açıklamalar:
Tekstil İhracatı 1 Milyar Dolara Yaklaşarak Cumhuriyet Tarihi Rekoru Kırıldı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) tarafından yapılan açıklamaya göre; sadece Ekim ayı içerisinde 175 ülkeye 939 milyon dolarlık ihracat yapılarak Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz tarafından yapılan açıklamada, tekstil ve hammaddeleri sektöründe 939 milyon dolarlık ihracat ile rekor kırıldığını dile getirdi.

2018 yılı Ekim ayı ihracatı tüm zamanların en yüksek Ekim ayı ihracat rakamına işaret etmişti, yıl sonunda ise daha da artması düşünülüyor.

Türk tekstil sektörü olarak dünya modasına yöne verebilecek güce sahip olduğumuzu söyleyen Öksüz, Türkiye için dış ticaret açığını azaltmanın önemli olduğunu dile getirdi. Öksüz, bunun için ihracatı daha da artırmak gerektiğini söyledi.

Tekstil sektörü olarak Ocak – Ekim 2018 döneminde gerçekleştirdikleri 8,8 milyar dolarlık ihracata dikkat çeken Öksüz, “Sektörümüz Ocak – Ekim 2018 döneminde 8,8 milyar dolarlık ihracat ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4’lük artış yakaladı. 1 Ocak – 31 Ekim döneminde 198 ülkeye tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirdik. İhracat gerçekleştirdiğimiz 198 ülkenin yüzde 73’ünde tekstil ve hammaddeleri ihracatımız arttı,” dedi.

Mevcut pazarlarda ihracatın arttığını söyleyen Öksüz, hayata geçirilecek projelerle yeni pazarlara açılmaya başladıklarını açıkladı.

İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, modaya yön veren ülkelerin, en çok ihracat gerçekleştirdikleri ülkeler arasında olduğunu da dile getirdi. Ocak – Ekim 2018 döneminde sektörün; İtalya’ya yüzde 1,5’lik artışla 747 milyon dolar, Almanya’ya yüzde 3’lük artışla 726 milyon dolar, ABD’ye yüzde 2,2’lik artışla 501 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı.

Gerçekleştirilen ihracatın yarısını Avrupa Birliği’nin oluşturduğunu söyleyen Öksüz, Avrupa Birliği’ne aynı dönemde yüzde 2,5’lik artışla 4,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini ifade etti. Dünya tekstil piyasasını domine eden bu ülkelere yapılan ihracatın, Türk tekstil sektörünün ne kadar güçlü olduğunun sonuç bir göstergesi olduğuna da dikkat çekti.

Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren 6. sektörü olduklarını dile getiren Öksüz, genel ihracattaki paylarının yüzde 7’ye yaklaştığını belirtti.

Öksüz hedeflerinin her iki tarafta da paylarını artırmak olduğunu söyledi ve “Katma değeri yüksek ürün ihraç etmemiz, yeni açıldığımız pazarlarda da payımızı artırmamız gerekiyor,” dedi. Teknik tekstillerde hem Ekim hem Ocak – Ekim dönemi ihracatında Cumhuriyet tarihi rekoru kırdıklarını yineleyen Öksüz, 2018 yılı Ekim ayı teknik tekstil ihracatının 153 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek Ekim ayı ihracatı seviyesine yükseldiğini ifade etti.

2018 yılı Ocak – Ekim dönemi teknik tekstil ihracatının 1,4 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek Ocak – Ekim dönemi ihracatı seviyesine ulaştığını da söyledi.

Öksüz, “tekstil ve hammaddeleri ihracat artışımız içerisinde en fazla katkısı olan alt sektörümüz, teknik tekstiller,” dedi. İplik ihracatında da tarihi rekor kırdıklarını dile getiren Öksüz, 2018 yılı Ekim ayı iplik ihracatının 181 milyon dolar ile tüm zamanların en yüksek ihracat rakamına ulaştığını ifade etti. Ayrıca 2018 Ocak – Ekim döneminde iplik ihracatının yüzde 8,7 artışla 1,6 milyar dolara yükseldiğine dikkat çekti.

Ahmet Öksüz, iplik sektörünün toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatından aldığı payın yüzde 18,3 olduğuna da işaret etti. Aynı zamanda iplik sektörünün, dokuma kumaştan sonra tekstil ve hammaddeleri ihracatında en büyük paya sahip olduğunu belirtti. Ocak – Ekim 2018 döneminde her alt sektörde ihracat artışı yaşadıklarını dile getiren Öksüz, “Dokuma kumaş sektöründe yüzde 4,3 artışla 2,1 milyar dolarlık ihracat, iplik sektöründe yüzde 8,7 artışla 1,6 milyar dolarlık ihracat, teknik tekstil sektöründe yüzde 14,1 artışla 1,4 milyar dolarlık ihracat, elyaf sektöründe ise yüzde 22,7 artışla 602 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum