Yatırım yapmaya başla!

Teknopark, Düzenlenecek Zirvede Türkiye ile İş Birliği Düşünen Asyalı Şirketleri Ağırlayacak

Asyalı şirketler otomotiv ve savunma sanayi sektörleri başta olmak üzere Türk firmalarıyla buluşarak bu alanlarda iş birliği yapmaya yönelecek.
Teknopark, Düzenlenecek Zirvede Türkiye ile İş Birliği Düşünen Asyalı Şirketleri Ağırlayacak

Teknopark İstanbul tarafından yapılan açıklama neticesinde, 8 Ekim günü Hilton İstanbul Bosphorus’ta “Business Meeting ASIA 2019 Istanbul” zirvesinin gerçekleştirileceği öğrenildi.

Teknopark İstanbul ev sahipliğinde ve Asian Science Park Association (ASPA) ortaklığında düzenlenecek olan söz konusu bu etkinlik sayesinde başta otomotiv ve savunma sanayi sektörlerinde Türkiye’de faaliyet göstermeyi düşünen ve iş birliği için fırsat kollayan Asyalı şirketler, Türk şirketlerle bir araya gelme fırsatını yakalayacak.

Asyalı şirketlerin Türkiye’de bulunduğu süre içindeki programında Türk savunma sanayisinin Ar-Ge merkezi olarak bilinen Teknopark İstanbul’a ziyaret gerçekleştirecekleri teknik bir turun bulunduğu öğrenildi.

Teknopark İstanbul'a Ziyaret GerçekleştirilecekGerçekleştirilecek bu turda şirketlerin temsilcileri ve Teknopark İstanbul’da otomotivde Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan çok sayıda yerli-yabancı şirketler görüşmeler yapılacak. İleri teknolojiyi en etkin şekilde kullanmaları ile öne çıkan Asyalı şirketler, yalnızca otomotivde değil çok sayıda farklı sektörde dünya geneline örnek oluyor.

Söz konusu Asyalı şirketlerin robotik otomasyon teknolojisi başta olmak üzere farklı alanlarda 2021 yılında 55 milyar dolarlık pazar payı elde edeceği tahmin ediliyor. Ayrıca Asyalılar bir süredir; yapay zeka, büyük veri, simülasyon, sistem entegrasyonu, dijital çözümler, insansız hava araçları ve otomotivde yan sanayi ürünleri gibi ileri teknolojiden faydalanan ürünler geliştiriyor.

Asyalı şirketler, Türkiye’yi ilgi odağı konumuna getirdi ve bir süredir ülkemiz ile iş birliği yapma fikrini değerlendiriyor.

İş Birliği Yapma Fikri DeğerlendiriliyorKPMG’nin otomotiv sektörünü esas alan “Sektörel Bakış 2019” başlığı altındaki rapordan ulaşılan bilgiye göre, dünya genelinde son 10 yıl içinde otomotiv üretimi Avrupa ve ABD’den Asya ülkelerine yöneldi. Aynı rapor bununla birlikte 2007 yılındaki ekonomik krizden önce Amerika’nın otomotiv üretimindeki payının %26,1 olup, bu rakamın yıl 2017 olduğunda %21,2’ye gerilediğine işaret etti.

Avrupa’nın otomotiv üretiminin 2007’de %31,2 olan payının 10 yıl sonra %22,8’e düştüğü de raporda yer alan bilgiler arasındaydı. Söz konusu sektördeki üretim payı yalnızca Asya ülkelerinde artması dikkat çekerken, rakam 10 yıl içinde %41,9’dan %55’e yükselişe işaret etti.

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu zirveye ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirtti. Bu organizasyon sayesinde Asyalı şirketlerle Türkiye’nin markalarının, organize sanayi temsilcilerinin, üniversite öğrencileri ile yeniliğe açık girişimcilerinin bir araya getirileceğini ifade etti.

Topçu, düzenlenen zirveyle birlikte Türkiye’nin sahip olduğu milli teknolojilerinin küresel pazarlara açılması için büyük bir fırsat sağladıklarını belirtti.

Teknopark Genel Müdürü TopçuZirvede Türk şirketlerinin faaliyetlerini Asyalı şirketlere tanıtacağını ve bu sayede Türkiye’nin teknoloji ihracatına katma değer sunacak iş birlikleri yapılacağını söyleyen Topçu, ülkemizin ileriye yönelik attığı bu adımın gelişim açısından oldukça iyi olacağını sözlerine ekledi.

Business Meeting ASIA 2019 Istanbul zirvesinden önce otomotiv sektör temsilcileriyle şirketleri buluşturan bir panele imza atılacağını açıklayan Topçu, bu panelin Türkiye’nin otomotiv sektörünü değerlendirmeyi esas alacağını belirtti.

Topçu, bu organizasyonda açılış konuşmasını Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Alankuş’un yapacağını ve Asyalı şirket temsilcileriyle birlikte sektördeki son gelişmelerin değerlendirileceğini ifade etmesinin ardından açıklamalarını bitirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum