Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Teknolojinin Pek Çok Alanını Etkileyen Özel İletişim Vergisi Zamlandı

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Özel İletişim Vergisi yüzde 7.5’ten yüzde 10’a yükseldi.
Teknolojinin Pek Çok Alanını Etkileyen Özel İletişim Vergisi Zamlandı
Yorum

Teknoloji günümüzde hemen herkesin hayatını şekillendiren bir araç haline geldi. İnsanlar çeşitli yollarla birbirleri ile etkileşime geçiyor ve bunun için belirli hizmetlerden yararlanıyor. Bu hizmetlerden yararlanan kullanıcıların belirli ödemeler yapması gerekiyor. Ülkemizde tüketicilere sunulan her bir ürün ve servis üzerinde KDV ve ÖİV gibi vergiler uygulanıyor. Zaman içerisinde bu vergilerin oranları artırılıyor ve dolayısıyla alınan hizmetlerin fiyatı da yükseliyor.

Son olarak yayınlanan yeni bir kararname ile Özel İletişim Vergisi’nin oranı artırıldı. Resmi Gazete’de imzalanan yeni Cumhurbaşkanı Kararları konuşma, mesajlaşma ve internet gibi elektronik haberleşme işletmeciliği kapsamındaki hizmet türlerinde uygulanan Özel İletişim Vergisi (ÖİV)’e dair oldu. Kararla birlikte Özel İletişim Vergisi’ne zam geldi.

ÖİV Oranı Yükseltildi

ÖİV Oranı Yükseltildi

Bugün yayınlanan Resmi Gazete’de 3469 karar sayılı 6802 Sayılı Gider Vergileri Kanununun 39 uncu Maddesinin Birinci Fıkrasının (a), (b), (c), ve (d), Bentlerindeki Oranların Yeniden Belirlenmesi Hakkında Karar” başlıklı Cumhurbaşkanı Kararı’yla birlikte %7,5 olan ÖİV oranı, %33,33 zam yapılarak %10’a yükseltildi. Alınan kararın yayım tarihinde yürürlüğe girdiği belirtildi.

Yani Özel İletişim Vergisi bugünden itibaren yüzde 10 olarak uygulanacak. Bu vergi ilk olarak 1999’da yaşanan Marmara depreminden sonra, kamunun acil finansman gereksinimini karşılamak adına uygulamaya konmuştu. Gider Vergileri Kanunu kapsamında uygulanan bu vergi 2017 yılından bu yana yüzde 7.5 oranında uygulanıyordu.

ÖİV Uygulamasına tabi olan hizmetler ise şu şekilde:

  • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilen veya yetkilendirilmiş sayılan işletmeciler.
  • Elektronik haberleşme işletmeciliği kapsamındaki (ön ödemeli hatlara yüklemeler için yapılan satışlar dâhil) tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetleri.
  • Radyo ve televizyon yayınlarının uydu platformu ve kablo ortamından iletilmesine ilişkin hizmetleri.
  • Kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmeti.
  • Diğer elektronik haberleşme hizmetleri.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu