Yatırım yapmaya başla!

Teknoloji Şirketleri Corona Virüsü Nedeniyle Üretim Tesislerini Çin Dışına Kaydırıyor

Çin'i adeta kavuran Corona virüsü nedeniyle Google ve Microsoft gibi pek çok şirket üretim tesislerini ülke dışına çıkarmak istiyor.
Teknoloji Şirketleri Corona Virüsü Nedeniyle Üretim Tesislerini Çin Dışına Kaydırıyor

Dünyanın bir numaralı gündem maddesi haline gelen Corona virüsü başta Çin olmak üzere pek çok ülkede etkili olmaya başladı. Wuhan kentinde ilk olarak görülen ve sonrasında ülke genelinde yayılan salgın nedeniyle çok sayıda insan hayatını kaybetti. Son verilere göre salgın 2 bin 798 kişinin hayatına mal oldu. 82 bini aşkın insanın ise virüse yakalandığı ve tedavi altında olduğu belirtiliyor.

Bilindiği üzere salgın Çin ile sınırlı kalmadı. İtalya ve İran gibi ülkeler başta olmak üzere pek çok yerde Corona virüsü vakasına rastlamak mümkün. Dünya Sağlık Örgütü salgın nedeniyle uluslararası acil durum ilan etmişti. Salgın nedeniyle başta teknoloji olmak üzere pek çok sektörün olumsuz etkilendiği biliniyor. Apple bir süredir ülkedeki mağaza ve ofislerini kapalı tutuyor.

Ucuz iş gücü nedeniyle çoğu şirketin üretim tesisleri Çin’de bulunuyor. Salgın bu tesislerin büyük bölümünde üretimin aksamasına neden oldu. Şirketlerin bu durumun üstesinden gelmek için üretim tesislerini Çin dışına taşımak için faaliyetlerine hız verdiği gelen haberler arasında. Google ve Microsoft’un başka ülkelere dair alternatifleri değerlendirmeye başladığı konuşuluyor.

Google ve Microsoft Taşınmaya Hazırlanıyor

Google ve Microsoft Taşınmaya Hazırlanıyor

Geçtiğimiz günlerde salgının Güney Kore’ye sıçraması nedeniyle Samsung ülkedeki bir fabrikasını kapatmak durumunda kalmıştı. Çin’de ise pek çok firma tesislerini ülke dışına taşımak için harekete geçmiş durumda. Son olarak ABD’li teknoloji devleri Google ve Microsoft’un da bu çerçevede planlarına hız verdiği belirtiliyor. Her iki şirket bilgisayar, telefon ve tablet gibi ürünlerinin üretimi için tesislerini Güneydoğu Asya bölgesine taşımak istediği ifade ediliyor. Bu ülkeler arasında Vietnam ve Tayland ise ilk seçenekler olarak gösteriliyor.

Google’ın uygun fiyatlı akıllı telefonu Pixel 4A modelini Vietnam’da bulunan iş ortakları aracılığı ile üretmesi bekleniyor. Aynı şekilde Pixel 5 üretimi için de firmanın bu bölgeye odaklanacağı söyleniyor. Microsoft ise Surface bilgisayarları için Vietnam alternatifini hazır tutuyor. Şu an için bu ülkedeki tesisler çok büyük bir kapasiteye sahip değil ancak ilerleyen dönemde yapılacak yatırımlar ile üretim hacminin büyüyeceği belirtiliyor.

Teknoloji firmalarının uzun zamandır bu planları değerlendirmeye aldığı konuşuluyor. Üstelik bu planlara sahip tek firmalar Microsoft ve Google değil. Sektörün önde gelen bilgisayar üreticileri HP ve Dell gibi firmaların da Çin dışına gitmeleri söz konusu olabilir. Corona virüsünün hem Çin’de hem de dünya genelinde hızla yayılması tüm firmaların tedirginliğini artırıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum