Yatırım yapmaya başla!

Teknoloji Şirketleri 20 Trilyon Dolarlık Pazarda Söz Sahibi

Telekom endeksinin yerini alan yeni S&P iletişim sektörü, büyük teknoloji hisselerini içerecek ve piyasanın en yüksek temettü stratejilerinde değişime neden olacak.
Teknoloji Şirketleri 20 Trilyon Dolarlık Pazarda Söz Sahibi

Google, Facebook ve Netflix dahil olmak üzere pazar lideri şirketler,  S&P 500 sektörlerini Pazartesi günü değiştiriyor. Bu durumun teknoloji, tüketici takdiri, telekom endeks fonları ve ETF’leri kullanan yatırımcılar için büyük etkileri var. Telekom endeksinin yerini alan yeni S&P iletişim sektörü, bu büyük teknoloji şirketlerini içerecek ve piyasanın en iyi savunma ve en yüksek temettü verim stok stratejilerinden birinin niteliğini değiştirecek.

Ayrıca S&P teknoloji sektörünün S&P 500 endeksi pazar ağırlığında bir azalma olacak, ancak yatırımcılar ve piyasa stratejistleri, bu geniş stokların yeniden düzenlenmesinin; tekniğin stok performansındaki büyük boyutlu rolünü çözeceğine şüpheyle bakıyor.

Bir avuç teknoloji hissesi 20 trilyon dolarlık pazarı etkiliyor.

20 Trilyon Dolarlık Pazar EtkileniyorBorsadaki en büyük sorunlardan biri, bir avuç teknoloji hissesinin, piyasada fazla yükselmeye devam etmesidir. Tech, S&P 500’ün yaklaşık yüzde 26’sı kadar büyümüştür. Bu da birçok yatırımcıyı endişelendiren bir düzeydir. DataTrek Research’e göre Apple, Microsoft ve Amazon, yalnızca üç yıldan az bir sürede 20 trilyon dolarlık hisse senedi piyasasının değerini 4 puan tüketti. Facebook, Amazon, Apple, Microsoft ve Google, sağlık ve finans sektöründen daha büyük bir S&P 500 pazar ağırlığını (yüzde 15,6) temsil etmekte.

Birçok yatırımcı ve analistler teknoloji ve iletişim sektörleri arasındaki büyük teknoloji hisselerinin yeniden şekillendirilmesinin pazardaki büyük sorunu çözmeyeceğini söylüyor. Bu durumun pazardaki yatırımcılar için önemli etkileri olabilir. State Street Global Advisors’a göre bu değişiklikler (GICS) Global Endüstri Sınıflandırma Standardı sistemi tarihindeki, en büyük etkiye sahip olacak.

Mishra ”Yatırımların nasıl etkileneceğini anlamak çok önemli.” dedi. 

Exchange Traded Funds  (ETF, Borsa Yatırım Fonu BYF)  araştırmacısı Zacks Investment’ten Neena Mishra; ”Yatırımcıların portföylerini yeniden sınıflandırmanın, yatırımları nasıl etkileyeceğini anlaması çok önemlidir. Çünkü şu anda sahip oldukları ETF’ler artık yatırım hedeflerine uygun olmayabilir” dedi.

  • Pasif endeks fonlarını ve ETF’leri kullanan yatırımcılar, büyük teknoloji stoğuna; sektör hareketlerine en çok maruz kalanlardır.
  • İletişim sektörünün oluşturulması, piyasanın son savunma sektörü oyunlarından birinin kaybı anlamına gelir.
  • İletişim hizmetleri yoğun bir ticaret haline gelir.
  • Telekom’un zengin temettü getirisi büyük düşüş gösteriyor.
  • Teknoloji hisseleri hala çok büyük ve bu değişmeyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum