Yatırım yapmaya başla!

Teknoloji Şirketleri Bulut Hizmetlerine 2019’da 100 Milyar Doları Aşkın Yatırım Yaptı

Teknoloji sektörünün bulut hizmetlerine olan ilgisi her geçen gün daha da artıyor.
Teknoloji Şirketleri Bulut Hizmetlerine 2019’da 100 Milyar Doları Aşkın Yatırım Yaptı

Teknoloji dünyasında gelişmeler yıllar geçtikçe başka yönlere evrilmeye devam ediyor. Gerek akıllı telefonlar gerekse bulut tabanlı hizmetlerin hızla yaygınlaştığına tanık oluyoruz. Geride bıraktığımız 2019 yılı sonrası sektöre dair pek çok araştırma yayınlanıyor ve önemli bilgiler ortaya çıkıyor. Yapılan son bir araştırma ise bulut tabanlı sistemlere harcanan para miktarını gözler önüne serdi. Sektöre yönelik araştırmaları ile tanınan Canalys, bulut altyapısına yönelik yatırımların geldiği noktayı masaya yatırdı.

Rapora göre bulut bilişim hizmetlerine geçtiğimiz yıl boyunca harcanan para 107 milyar dolara ulaştı. Bu rakam 2019 yılına göre harcamalarda yüzde 37 oranında bir artış yaşandığını gösteriyor. Yapılan yatırımlarda ise Amazon’un başı çektiği görülüyor. Toplam yatırımların 3’t 1’inin Amazon’un bulut girişimi AWS tarafından yapıldı. Uzmanlar önümüzdeki yıllarda yatırımların artarak devam edeceğini tahmin ediyor.

Bulut Sektörü Büyüyor

Bulut Sektörü Büyüyor

Canalys analistlerinden Alastair Edwards, yapılan araştırmaya dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Edwards bulut sektörüne olan ilginin artmasında finansal hizmetlerden sağlık sektörüne kadar pek çok alanda bu dönüşümün yaşanmasının altını çiziyor. Amazon’un bulut girişimi ise bu alanda en büyük yatırımı yapan şirketlerin başında geliyor. Rapora göre şirket geçtiğimiz yıl bu alana 34.6 milyar dolar yatırım yaptı. 2018’de bu rakam 25.4 milyar dolar olarak belirlenmişti.

Bu alana yönelik harcamalarda AWS’yi Microsoft Azure takip ediyor. Şirket 2018 yılında yapmış olduğu 11 milyar dolar harcamasını geçtiğimiz yıl 18.1 milyar dolara kadar çıkardı. Listenin üçüncü sırasında 6.2 milyar dolar harcama ile Google Cloud geliyor. Şirketin 2018’de yaptığı yatırım ise 3.3 milyar dolar seviyesindeydi.  Canalys araştırmacısı Edwards, kanal ortakların da bulut hizmetlerine yönelik daha fazla önem vereceğini belirtiyor. Bulut kullanımında olan artışın iş süreci, entegrasyon ve kullanıcı deneyimi başta olmak üzere pek çok alanda etkisini göstermesi bekleniyor.

Bununla beraber sunucu, veritabanı, ağ, yazılım ve yapay zeka gibi bilgi işlem hizmetlerinde de bulut teknolojisinin yaygınlaşacağı ifade ediliyor. Bulut hizmetler sayesinde verilerin yedeklenmesine dair maliyetler düşürülüyor ve bu durum tüketiciye olumlu yönde yansıyor. Canalys uzmanları önümüzdeki 5 yıl içerisinde bulut harcamalarının 284 milyar dolara ulaşacağını düşünüyor. Bu rakam yüzde 100’den daha büyük bir büyüme anlamına geliyor .

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum