Yatırım yapmaya başla!

Milyon Dolarlık Teknoloji Girişimine “Uygunsuz Ofis Kültürü” Suçlaması!

23 milyon dolarlık yapay zeka şirketi Pilot AI’nin kurucu ortağına hem şirketin hem de kendisinin saygınlığını yerle bir edecek suçlama yapıldı. Detaylar haberimizde;
Milyon Dolarlık Teknoloji Girişimine “Uygunsuz Ofis Kültürü” Suçlaması!

23 milyon dolarlık yapay zeka girişimi Pilot AI, dikkat çekici bir haberle gündeme geldi. Buna göre Pilot Al’nin eski bir kadın çalışanı şirketin kurucu ortağına cinsel taciz suçlaması yaparak dava açtı.

30 Nisan’da görevden alınmış olan Rachel Moore, şirketin kurucu ortağının gözlerinin önünde pantolonunu çıkardığını ve ona Burning Man’de girdiği ilişkileri anlattığını iddia etti. 24 yaşındaki Stanford Üniversitesi mezunu Moore ayrıca, cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı suçlamaları yaptıktan aylar sonra görevden alındığını iddia etti.

2015’te Stanford mezunları Jonathan Su ve Elliot English tarafından kurulan Palo Alto merkezli yapay zeka girişimi 2016’da aldığı yatırımla 23 milyon değerlemeye ulaşmıştı.

Silikon Vadisi'nde Teknoloji Girişimi Uygunsuz Ofis Ortamı Ve başarılı girişimin böyle bir suçlamayla gündeme gelmesi haliyle dikkat çekti. 24 yaşındaki eski Pilot AI Çalışanının suçlamasına göre Rachel Moore dosyada; English’in, Su’nun, NEA’nın ve şirketin ismi de geçiyordu. İlaveten Moore, Pilot AI’deki şirket kültürünün çalışanların cinsel ve riskli şakalara katılımını gerektirdiğini söylüyordu.

Öyle ki Moore’a ofisteki erkek çalışanların pornografi içerikler izledikleri ve sunucu odalarında uygunsuz davranışlarda bulundukları anlatılmıştı.

Milyon Dolarlık Teknoloji Girişimine Büyük Suçlama Moore özellikle de şirketin baş teknoloji yöneticisi Elliot English’in taciziyle karşılaşmış, kendisi bir gün Moore’a Burning Man’de yaptığı cinsel aktivitelerden bahsetmişti. Başka bir seferinde de English Moore’u odasına çağırmış, kapıyı kapatmış ve çalışanının gözü önünde pantolonunu değiştirmişti.

İlaveten Moore, risk sermayesi şirketi New Enterprise Associates ile partneri Rick Yang’ın kendisinin şikayetlerine yönelik resmi bir soruşturma başlatmak yerine olayı derhal örtbas ettiğini öne sürmüştü. Moore ilk başlarda şirkete uyum sağlamak için bazı şakaları görmezden gelse de işler giderek kötüleşmeye başladı. Durum patronunun birlikte olma imalarına ve önünde soyunmasına varana kadar kötüleştiğinde ise Moore tavrını ortaya koydu.

Fakat istenileni yapmadığı için eleştirilmeye başladı ve nihayetinde temel işlerini yerine getirme yeteneğinin ciddi şekilde zayıfladığı gerekçesiyle Pilot AI’deki görevine son verildi. Dolayısıyla Moore, hakkını aramak için yasal yollara başvurdu. Bu noktada; şirketten suçlamalara ilişkin bir yanıt gelmezken yatırımcılar Silikon Vadisi şirketinin göreceği zararla ilgili fazlasıyla endişelendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum