Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Teknoloji Devleri Para Basmaya Devam Ediyor!

Amerika'nın 3 teknoloji devi, 2017'nin 3. çeyreğinde de para basmaya devam etti. İşte son veriler:
ABD’nin Teknoloji Devleri Para Basmaya Devam Ediyor!

Teknoloji dünyasında işler kızışmaya devam ediyor. Şirketler arasında rekabet arttıkça, finansal verilerinde de artışlar gözleniyor. ABD’li teknoloji devleri ise bu yarışın en tepesinde yer alıyor. Google’ın ana şirketi Alphabet, her eve bilgisayar sokan Microsoft ve e-ticaret devi Amazon, parasını her geçen gün biraz daha arttırıyor. Bu şirketlerin 3. çeyrek verileri de bunun en sağlam kanıtı.

ABD’nin teknoloji devlerinin 2017 3. çeyrek verileri, gelirlerini geçen senenin aynı dönemine göre fazlasıyla arttırdıklarını gösteriyor.

ABD Teknoloji Devleri 3. Çeyrek Verilerini Açıkladı

Öyle ki Amazon’un üçüncü çeyrek verilerindeki artışla birlikte yükselen hisseleri, Jeff Bezos’un cebine fazladan 10 milyar dolar soktu. Böylece Bezos yeniden dünyanın en zengini oldu. Amazon ise 528 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en değerli 4. şirketi konumuna geldi.

Alphabet’in 3Ç17 verileri göre geliri, geçen senenin aynı dönemine oranla % 24 arttı ve 27,8 milyar dolar oldu.

3. Çeyrekte Alphabet'in Geliri Arttı

Şirketin hisse başına karı ise geçen yılın 3. çeyrek verilerine göre 7,25 dolar iken, 2017’nin 3. çeyreğinde 9,57 dolara yükseldi. Ayrıca 2016 yılının Temmuz – Eylül döneminde 22,4 milyar dolar gelir ve 5,06 milyar dolar net kar elde etmişti.

Alphabet bu yıl ise net karını % 33 oranında arttırdı ve 6,73 milyar dolar oldu.

Google 3. Çeyrek Net Geliri

Google ilk çeyrek verileri ile de yatırımcısını sevindirmişti. Google’ın reklam gelirlerine bakıldığında ise yine artış gözleniyor. Yılın üçüncü çeyreğinde Google reklam gelirleri % 21,4 oranında artışla 24,06 milyar dolara yükseldi. Geçen yıl aynı dönemde bu oran 19,82 milyar dolardı. Şirketin üçüncü çeyrek verilerindeki artış hisse senetlerine yaradı ve hisse başına değer arttı. NYSE’de işlem gören GOOGL hisseleri % 4,3 1.036,21 dolara fırladı.

Microsoft ise 2017’nin 3. çeyreğinde gelirini, geçen yılın aynı dönemine oranla % 11,9 arttırdı ve 25,54 milyar dolara yükseltti.

3. Çeyrekte Microsoft Geliri Arttı

Geçen yılın Temmuz – Eylül dönemindeki geliri 21,93 milyar dolar olan Microsoft, 5,67 milyar dolar net kar elde etmişti. Bu yıl ise net karını % 16 arttırdı ve 6,58 milyar dolara çıkarttı. Şirketin hisse başına karı, geçen sene üçüncü çeyrekte 0,72 dolar olurken, bu yılın üçüncü çeyreğinde 0,84 dolara yükseldi.

3. çeyrek verileri olumlu gelen Microsoft’un hisseleri NYSE’de % 4,1 oranında yükseldi ve 82,10 dolardan işlem gördü.

Microsoft Hisse Başına Kar Arttı

Gelelim sahibini dünyanın en zengini yapan Amazon‘a! Şirket bu yılın 3. çeyreğinde gelirini geçen yıla göre % 33,6 oranında arttırdı ve 43,7 milyar dolara yükseltti.

3. Çeyrekte Amazon Geliri Arttı

Amazon, 2016 yılının Temmuz – Eylül döneminde 32,7 milyar dolar gelir ve 252 milyon dolar net kar elde etmişti. Bu yılki üçüncü çeyrek net karı da geçen yılın aynı dönemine oranla % 1,6 arttı ve 256 milyon dolara yükseldi. Amazon’un 3. çeyrekte hisse başına karı ise geçen yılın aynı dönemine göre değişmedi ve 0,52 dolarda kaldı.

3. çeyrek bilançosu olumlu gelen Amazon’un hisseleri, NYSE’de % 8,1 oranında arttı ve 1.054,28 dolara tırmandı.

Amazon Hisseleri Tırmanışa Geçti

Hisselerdeki artışla birlikte şirketin piyasa değeri 528 milyar dolara yükselirken Jeff Bezos, yeniden dünyanın en zengin isimleri listesinde zirveye ulaştı. Bezos’un serveti 93,1 milyar dolara ulaşırken, Bill Gates 90 milyar dolar ile ikinci sıraya geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum