Yatırım yapmaya başla!

Tekirdağ’da Bulunan Rezerv, Türkiye’nin 5 Yıllık Doğal Gaz İhtiyacını Karşılayacak!

Tekirdağ'da bulunan 286 milyar metreküplük doğal gaz rezervi, Türkiye'nin diğer ülkelere bağımlılığını azaltacak gibi görünüyor.
Tekirdağ’da Bulunan Rezerv, Türkiye’nin 5 Yıllık Doğal Gaz İhtiyacını Karşılayacak!

Norveç ve Kanadalı firmalar, Tekirdağ’a bağlı Muratlı ilçesinde yeni doğal gaz rezervi tespit etti. Bulunan rezerv, Türkiye’nin 5 yıl boyunca ihtiyaç duyduğu doğal gaz miktarını karşılamaya yetecek kadar büyük görünüyor. 286 milyar metreküp olduğu belirtilen miktarın Türkiye’ye büyük ölçüde katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’nun (EPDK) yayımladığı “2018 Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu” Türkiye’nin doğal gaz ithalatı 2018’de %8,8 gerilemeyle 50 milyar 360 milyon metreküpe ulaştığını ortaya koymuştu.

Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Tekirdağ bölgesinde yürütülen çalışmalar ve büyük çaplı yatırımların sonuç verdiğini açıkladı.

Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Şenay YalçınBu deneyimin kendilerine Doğu Akdeniz’deki kaynakları doğru bir şekilde değerlendirme imkanı sunduğunu açıklayan Yalçın, Trakya’nın kazandırdığı tecrübe sayesinde Doğu Akdeniz’deki rezervlerin işlenmesi ve dağıtılmasının daha kolay bir hale geleceğini ifade etti.

Türkiye’nin çok zengin kaynaklara sahip olduğuna işaret etti. Özellikle son dönemlerde yalnızca Türkiye’deki değil çevre ülkelerin de sahip olduğu kaynakları dikkate alarak potansiyel rezervlerini ortaya çıkarmak için çaba gösterildiğini aktardı.

Yalçın, Trakya’nın jeolojik yapısı ve coğrafi konumunun daha fazla doğal gaz rezervi için oldukça uygun olduğunu açıkladı ve burada daha faza rezerv bulma konusunda umutlu olduğunu söyledi. Yakın bir konumda bulunan Romanya’ya işaret eden Yalçın, orada zengin doğal gaz ve petrol kaynakları olduğunu belirtti.

Çalışmalarının Batı Karadeniz Bölgesi’nde de sürdüğünü aktaran Yalçın, orada zengin keşiflere rastladıklarını ve bulunan kaynakların taşınmasını sağlayacak bir boru hattı döşendiğini belirtti.

Çalışmalar Batı Karadeniz'de SürüyorTrakya’nın İstanbul’a yakın olmasının iyi bir avantaj olduğunu açıklayan rektör, bu sayede lojistik açıdan büyük bir yatırım yapmaya ihtiyaç duyulmayacağını söyledi. Buradan sağlanacak doğal gazın mevcut alt yapıya ufak eklemeler yapılarak kolay bir şekilde ulaştırılacağını açıkladı. Yalçın, gelecek dönemlerde daha büyük rezervlere rastlanması halinde Avrupa’ya ihracat yapmamızın mümkün olacağını ve Türkiye’nin bunun için uygun alt yapıya sahip olduğunu belirtti.

Tekirdağ’daki bu keşfin Türkiye’nin cari açığının kapatılması konusunda önemli bir adım olacağına değinen Yalçın, doğal gaz harcamalarının alternatif enerji kaynakları yatırımlarına dönüştürüleceğini ve yerli ve üretimde yerli kaynaklarının kullanılmasıyla enerjide dışa bağımlılığın büyük ölçüde azalacağını açıkladı.

Türkiye’de elektrik üretiminde doğal gaz kullanımının oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Yalçın, bu açıdan keşfin oldukça önemli olduğunu belirtti. Tekirdağ’da bulunan rezerv ile doğal gaz depolama yatırımlarına olan ihtiyacın da azalacağını belirtti.

Tuz Gölü ve Trakya’da doğal gaz yatırımlarının sürdüğünü, bulunan rezerv ile bu yatırımların azalmasının sağlanacağını ekledi. Yalçın, Tekirdağ’da keşfedilen rezervin kullanıma sunulması için alt yapıdan lojistiğe kadar pek çok alanda deneyim kazanılacağını söylerken rezervin önemine bir kez daha vurgu yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum