Yatırım yapmaya başla!

TEİS İlaç Tedarik Sorununa Yönelik Acil Çözüm İstiyor!

TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, piyasada bulunmayan ilaç listesinin giderek uzadığını, bu durumdan vatandaş kadar kendilerinin de mağduriyet yaşadığını ve en kısa zamanda çözüme ulaştırılması gerektiğini söyledi.
TEİS İlaç Tedarik Sorununa Yönelik Acil Çözüm İstiyor!

Yaz aylarında yaşanan döviz dalgalanması sonrasında ortaya çıkan ilaç sıkıntısı artarak devam ediyor. Sağlık Bakanlığı bu konu üzerinde yoğun çalışmalar yaptıklarını ve sıkıntıların bitmesine az kaldığını belirtirken düzenli kullandığı ilacı bulamayan vatandaş ve eczacılar ilaç tedariğinde yaşanan sorunların halen sürdüğünü belirtiyor. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), eczanelerde yaşanan ilaç tedarik sorununun devam ettiğini belirterek ve ilaç fiyatlarının bir an önce güncellenmesi gerektiğini söyledi.

TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, eczanelerdeki ilaç tedarik sorununun devam ettiğine dikkat çekti.

Piyasada; tansiyon, bazı kanser türleri, göz damlaları ve ağrı kesici olmak üzere birçok hastalığın tedavisi için gerek olan ilaç bulunmuyor. Yok listesinde yer alan ilaçların hayati tehlikesi olan, ağır hastalıklar arasında yer alması ise durumun vehametini artırıyor. TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, yetkililerin ilaç sorunu kalmadığını söylediğini fakat sorunun halen devam ettiğini dile getirdi.

Yetkililerin 25 bin 988 eczanenin 32’sinin stok yaptığını söyleyerek yanlış bilgilendirmede bulunduğunu ifade eden Saydan, stokçuluk yaptığı iddia edilen 32 eczanenin 2018 yılı sonunda yeni açıldığı için ilaç alan ve bunları hastalara veren eczanelerden oluştuğunu söyledi.

Elinde ilaç olduğu halde yok diyerek, hastasına vermeyen bir eczane olmadığını belirtti.

TEİS Başkanı Saydan, ilaç fiyatı hesaplamasında kullanılan Euro’dan dolayı sıkıntı yaşayan firmaların, ithalat ve üretim planlamasını Şubat ayına göre yaptıklarını, 25 Ocak 2019 tarihinde fiyat artışı olan 42 ilaçtan sadece 9 tanesini piyasada bulunduğunu aktardı. Bu durumun ise düşüşü karşılamak için yapılmasına karşın üretici ve ithalatçı tarafından amacına ulaşmadığını gösterdiğini yorumladı.

Kendilerinin eczane eczacıları olarak ecza depolarının ve ilaç firmalarının İlaç Takip Sistemi üzerinden stoklarını göremediklerini, fakat vatandaşların istediği ilaçların sistem üzerinden sorgulama yapıldığını, yani vatandaşa verilen bilgilerin kendilerine verilmediğini aktardı.

Piyasada bulunmayan ilaç sayısında azalma olmadığını ve listenin gittikçe uzadığını söyledi.

Yetkililerin bu duruma çare bulmaları gerektiğini ve eczacıların da hastalara daha iyi hizmet verebilecek duruma gelmesi gerektiğini kaydeden Saydan, piyasada bulunmayan ilaç listesinin uzadıkça uzadığını dile getirdi. Eczanelerdeki tek stokun yok ilaçların listesi olduğunu, bu durumdan en az hastalar kadar kendilerinin de mağdur olduğunu belirterek, bu duruma acilen çözüm getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum