Yatırım yapmaya başla!

Tahran Borsası Gösterge Endeksi, Tarihinde İlk Kez 1 Milyon Puanı Aştı

Tahran Menkul Kıymetler Borsası'nın ana hisse senedi endeksi, bugün ilk kez 1 milyon puanı aşarak rekor kırdı.
Tahran Borsası Gösterge Endeksi, Tarihinde İlk Kez 1 Milyon Puanı Aştı

İran, koronavirüsten en kötü etkilenen ülkelerden biri oldu. Hatta Çin’den sonra virüsün merkezi haline geldi. Şu anda resmi rakamlara göre; 105 bine yakın vaka ortaya çıktı ve toplam 6541 ölüm gerçekleşti.

Hükümet, koronavirüs pandemisiyle mücadele etmek için para toplamak istedi. Bunun için yaklaşık 2 milyar dolarlık devlet varlığı satmayı planladığını açıkladı. Bu haberlerin ardından İran’daki hisse senetleri, rekor seviyelere yükselmeye başladı.

Salgından aldığı kötü darbenin ardından Tahran Borsası, mücadele sürecinden güçlenerek yükselişe geçmişti.
TEDPIX Endeksi 1 Milyon Puanı Geçti
Görsel Kaynak: TSE

Tahran Borsası’nın gösterge endeksi TEDPIX, ülkenin hafta başlangıcı olan Cumartesi gününe yükselişle başladı. Güçlü bir yükseliş kaydetmeye başlayan endeks, yüzde 4,4 civarında pozitif seyretti ve 1 milyon puanın üstünü gördü. Haftanın son işlem günü olan Çarşamba gününü ise %0,27 düşüşle 977,923.47 puandan tamamlamıştı.

1,020,913.3 puana kadar yükselen endekste benzeri görülmemiş artışın nedeni, borsaya kaçak nakit akışı olarak açıklandı. Uzmanlar, borsa ve tezgah üstü borsada belli başlı şirketlerin hisselerini satın alma baskısı uygulandığını da söylüyorlar.

Endeksin yükselişini petrokimya ve maden hisselerindeki kazançlar öncülük etti. Mobarakeh Steel Co, Persian Gulf Petrochemical Industrial Co. ve National Iranian Copper Industries Co. gibi şirketler, endeksteki yükselişi tetikleyen isimler oldu.

Uzmanlar, gayrimenkul, altın, döviz ve otomobil gibi paralel piyasalardaki durgunluk, insanları borsaya yatırım yapmaya yönelttiğini de belirtiyorlar.

Diğer Sektörlerdeki Durgunluk Borsaya YönelttiBu nedenle borsaya kayıtlı ve tezgah üstü şirketlerin yöneticilerinin, kalkınma projeleri ve yeni yatırım projeleri uygulamak için menkul kıymet çıkarma fırsatını değerlendirmesi gerektiği düşünülüyor.

Bazı uzmanlar ise pazarın aşırı ısındığını ve dikkatli olunması gerektiğini söylüyorlar. Analistler, patlayan borsaların İran’ın ekonomik temelleri ile çeliştiğini, bunun da yaptırımların ve koronavirüs salgınının ağırlığı altında kötüleşerek borsa balonu riskini artırdığını söyledi.

Aynı zamanda düşük gelirli İranlı ailelerin sahip olduğu Adalet Payları için verilen ticaret izni ve büyük devlet şirketlerinin ilk teklifi, insanların bu pazara yatırım yapmasına neden oldu. Borsa endeksindeki yükselişin nedenlerinden birisi de bu şekilde açıklanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum