Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ted Baker CEO’su Ray Kelvin Zorla Sarılma İddialarının Ardından İstifa Etti!

Ted Baker’ın kurucusu ve CEO’su olan Ray Kelvin’in, moda markası personele karşı uygunsuz davranış iddialarını araştırırken istifa ettiği açıklandı. Detaylar aşağıda;
Ted Baker CEO’su Ray Kelvin Zorla Sarılma İddialarının Ardından İstifa Etti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Ted Baker’ın kurucusu ve CEO’su olan Ray Kelvin’in, moda markası personele karşı uygunsuz davranış iddialarını araştırırken istifa ettiği açıklandı. İngiliz firma Pazartesi günkü açıklamasında Ray Kelvin’in istifasının derhal yürürlüğe girdiğini söyledi. Nitekim kendisi Aralık ayındaki personelin zorla kucaklanması dahil taciz iddialarından bu yana gönüllü olarak izne ayrılmıştı.

Kelvin’in davranışları üzerine şikayetler ilk olarak geçen yılın sonunda ortaya çıkmış, personel ve müşteriler dahil binlerce kişi şirkete taciz iddialarını bildirmek amacıyla daha iyi bir sistem kurulması ve sarılma uygulamasına son vermesi için online dilekçe imzalamıştı. Dilekçede, Kelvin’in uygunsuz dokunuşları ve tacizi engelsiz bırakan bir kültür hakkında suçlamalar da vardı. Ancak Kelvin çalışanlara uygunsuz davrandığı yönündeki tüm iddiaları reddetmişti.

Kelvin’e yönelik suçlamalara ve Ted Baker’ın cinsel taciz şikayetlerini ele alma politikasına ilişkin üçüncü taraf soruşturmaların ise Haziran sonundan önce tamamlanması bekleniyordu.

 Ted Baker Ray Kelvin Soruşturma Haziran Tamamlanacak Moda perakendecisi Ted Baker’ın Yönetim Kurulu Başkanı David Bernstein da yaptığı açıklamada; “Kendisine karşı yapılan iddiaların ışığında Ray, istifa etmesinin şirketin çıkarları için en iyisi olduğuna karar verdi böylece işletme yeni liderlik altında ilerleyebilir.” dedi. Kelvin’e yorum için ulaşılamazken Ted Baker, Kelvin izne ayrıldığından beri görevi üstlenen Lindsay Page’in vekil CEO olarak pozisyonunu koruyacağını açıkladı. İlgili haberde Kelvin’in moda zincirini 1988 yılında İngiltere’nin Glasgow şehrinde tek bir mağazayla kurduğu bilgisine yer verildi.

Ayriyeten şu anda 500’den fazla satış mağazasına sahip Kelvin’in moda endüstrisinde şövalyelik unvanının bir alt derecesi olan CBE ile onurlandırıldığı hatırlatıldı.

Ted Baker CEO’su Ray Kelvin İstifa Etti Online dilekçede Kelvin’in devamlı olarak cinsel imalarda bulunduğu, insanların boyunlarını okşadığı ve kendi cinsel yaşamını tartıştığı iddia edilmişti. İşyerine özgü kampanyalar düzenleyen Organise platformunda yayınlanan dilekçeyle ilgili Organise CEO’su Aralık ayında imzalayanların 300’den fazlasının mevcut ya da eski personel olduğunu dile getirmişti.

Örneğin bir kişi dilekçesinde; “CEO’nun genç kadın çalışanlardan dizine oturmasını, onu kucaklamasını ya da ona kulaklarına masaj yapması için izin vermesini istediğini gördüm. Bir şikayetle birlikte insan kaynaklarına gittim ve ‘bu sadece Ray’in tarzı’ cevabıyla karşılaştım” diyordu.

Ted Baker ise Aralık’ta verdiği cevabında; “Ray tanıştığı pek çok insanı, hissedar, yatırımcı, tedarikçi, ortak, müşteri veya iş arkadaşı kucaklama ile selamlar” demişti. Firma sarılmaları Ted Baker kültürünün bir parçası olarak nitelendirse de bunların kesinlikle ısrar edilen davranışlar olmadığını belirtmişti. Son mali yılında 590 milyon euro gelir elde eden firma Şubat’ta döviz piyasalarındaki olumsuz hareketleri ve satılmayan hisse senedinin defter değerinin düşmesini suçlayarak yatırımcıları bu yılki kazancının beklenenden düşük olacağı konusunda uyarmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu