Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

TD Securities 16 Ocak Toplantısından 100-150 Bp Faiz İndirimi Bekliyor

Ekonomistlerin büyük çoğunluğu TCMB’nin önümüzdeki hafta yapacağı toplantıdan faiz değişikliği beklemiyor. Öte yandan TD Securities’in tahmini 100-150 bp arasında indirim olması yönünde.

2019 yılında yüklemeleri bir şekilde art arda dört toplantıda da faiz indirimi yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo faiz oranını %12 seviyesine kadar düşürdü.

12 Aralık Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 200 baz puanlık indirim uygulayan banka, bugün açıkladığı Ocak ayı beklenti anketi istatistiklerinde, BİST Repo ve Ters‐Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisini %11,43, Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu tahminini ise %11,31 olarak açıkladı. Merkez Bankası 16 Ocak Perşembe günü yılın ilk PPK toplantısını gerçekleştirecek, ekonomistlerin bir kısmı faiz değişikliği beklemezken, bir kısmı 150 baz puanlık indirim öngörüyor.

TD Securities analistlerinin hazırladığı raporda, Merkez’den önümüzdeki hafta 150 bp’lik faiz indirimi bekleniyor.

TD Securities Faiz BeklentisiKurum analistleri piyasanın kendisini 25 – 50 bp’lik indirime pozisyonlarını fakat 100 – 150 bp arasındaki indirimin sürpriz yaratmayacağını ifade ediyor. Beklentilerine paralel yönde bir karar çıkması durumunda, kısa vadeli tahvil faizlerinin düşeceği belirtildi.

Söz konusu kararın dolar kurundaki değişkenliğe göre alınacağını söyleyen analistler, faiz indiriminin sınırlı düzeyde yapılmasının Türk lirası üzerindeki baskıyı azaltacağını dile getirdi. TCMB’nin indirim kararı almaması halinde, Dolar/TL’nin kısa süre içinde 5,87 ve 5,85 seviyelerine ineceği öngörüldü.

21 ekonomistin katıldığı ankette, katılımcıların 12 tanesi faizlerde değişiklik beklemiyor.

Ekonomistlerin 16 Ocak BeklentisiFaiz tahminlerinin yapıldığı ankette ekonomistlerin büyük kısmı 16 Ocak PPK toplantısından değişiklik beklemiyor. 9 ekonomist indirim beklediğini bildirirken, bunların beş tanesi 100, ikisi 75, biri 50 ve bir diğeri 25 baz puanlık indirim bekliyor.

Ekonomistlerin beklentilerine göre indirim gerçekleşmesi halinde, haftalık repo faiz oranının sırasıyla %11, %11,25, %11,50 ve %11,75 seviyelerine düşürüleceği tahmin ediliyor. Bu beklentiler doğrultusunda Merkez’in Ocak toplantısını pas geçerek, faiz değişikliği yapmayacağını düşünen ekonomistlerin daha çok olduğu görülüyor. Bankanın bir sonraki toplantısı ise 19 Şubat 2020 tarihinde yapılacak.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum