Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Resmi Rezerv Varlıkları 126 Milyar Doları Aştı

Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıkları, Ekim 2023 döneminde aylık bazda yükselerek 126 milyar doları aştı. Detaylar haberin içerisinde;
TCMB’nin Resmi Rezerv Varlıkları 126 Milyar Doları Aştı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından aylık olarak yayımlanan uluslararası rezervler ve döviz likiditesi gelişmeleri açıklandı. Rapora göre Ekim’de resmi rezerv varlıkları aylık bazda yüzde 3,3 artarak 126,2 milyar dolara yükseldi.

Eylül 2023 döneminde alt kalemler itibarıyla döviz varlıkları ise aylık bazda yüzde 0,5 artarak 74,5 milyar dolara, altın cinsinden rezerv varlıklarıysa yüzde 9 artarak 44,3 milyar dolara çıktı.

Merkez Bankası raporuna göre vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları aylık olarak yüzde 0,5 artarak yaklaşık 48,5 milyar dolar oldu.

TCMB'nin Resmi Rezerv Varlıkları Açıklandı
Kaynak: Paratic Piyasalar

48,5 milyar doların yaklaşık 40,1 milyar dolarının anapara, 8,4 milyar dolarının faizden oluştuğu vurgulandı.

TCMB’nin yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu swap işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülüklerinin yaklaşık 81,4 milyar dolar olduğu kaydedildi. Bu tutarın 20,8 milyar dolarının bir ay vadeli olduğu eklendi.

GCM Yatırım Banner

Şarta bağlı döviz çıkışları ise 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabıyla akreditiflerden oluşuyor. Bahsi geçen yükümlülüklerin bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 artarak 48,2 milyar dolar gerçekleştiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.