Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin 2016 Ekim Toplantısı Sonrası Dolar, Haftayı Yükselişle Sonlandırıyor

TCMB'nin Ekim toplantısı sonrasında dolar kazançlarını artırıyor. Son veriler haberin devamında...
TCMB’nin 2016 Ekim Toplantısı Sonrası Dolar, Haftayı Yükselişle Sonlandırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılbaşından bu yana dolar kurunda yükseliş trendi gücünü koruyarak ilerledi. Ekim ayının sonuna geldiğimiz bugünlerde de yükseliş devam ediyor. Son haftalarda oldukça dalgalı bir grafik çizen Dolar/TL paritesinde sular durulmuyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerin artması ve ABD’de açıklanan verilerin bu kanıyı desteklemesi üzerine dolar, küresel çapta önemli kazanımlar elde etmeyi başarıyor. Dolar kuru, hem yurt içi hem de yurt dışı gelişmelere bağlı olarak yükseliyor.

Dolardaki kazanımların baskısı altında kalan Türk lirası ise tarihi düşük seviyelerine kadar geriliyor. Hatırlanacağı üzere, geçen haftaki işlemlerde ABD’de açıklanan enflasyon verisi sonrası dolar, küresel çapta yükselişe geçmiş ve Türk lirası karşısında rekor kırmıştı. Detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu işlem haftasına da Dolar/TL paritesi, kazanımlarla başlangıç gerçekleştirdi. Parite, hafta içerisinde genellikle 3,08 ile 3,10 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izlemiş ve yatırımcıları bir hayli tedirgin etmişti. Bu noktada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) atacağı adımlarda büyük önem taşımaktaydı. Bilindiği üzere, yönetimin değişmesinin ardından Mayıs ayından bu yana TCMB, koridorun üst bandında aralıksız olarak faiz indirimine gitmekteydi. Ekonomistler ise TCMB’nin Ekim toplantısında izleyeceği yol haritasıyla ilgili olarak açık bir şekilde ayrışmalar yaşamaktaydılar.

Bazı ekonomistler faiz indiriminin devam edeceğini ve bu doğrultuda sadeleşme sürecinin devam edeceğini belirtirken, bazı ekonomistler ise faiz indiriminin pas geçileceğini ve kurun bu noktada baskı yarattığını dile getirmişlerdi. TCMB ise Ekim toplantısında faiz indirimini pas geçme kararı aldığını kamuoyuna açıkladı. TCMB toplantısının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Kararın hemen ardından Dolar/TL paritesi, 3,05 seviyelerine doğru sert bir düşüş yaşadı. Ancak haftanın son işlem gününde Dolar/TL yeniden toparlandı ve yönünü yukarıya doğru çevirdi. Şu saatlerde ise Dolar/TL, 3,08 seviyelerine kadar yükselmiş durumda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar