Paylaşım

TCMB’nin 2016 Ekim Toplantısı Sonrası Dolar, Haftayı Yükselişle Sonlandırıyor


 

Dün gerçekleşen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ekim toplantısının ardından Dolar/TL hangi yönde seyir izledi? Dolar/TL’de yaşanan gelişmeler ve günlük seyir haberimizin devamında;

Yılbaşından bu yana dolar kurunda yükseliş trendi gücünü koruyarak ilerledi. Ekim ayının sonuna geldiğimiz bugünlerde de yükseliş devam ediyor. Son haftalarda oldukça dalgalı bir grafik çizen Dolar/TL paritesinde sular durulmuyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerin artması ve ABD’de açıklanan verilerin bu kanıyı desteklemesi üzerine dolar, küresel çapta önemli kazanımlar elde etmeyi başarıyor. Dolar kuru, hem yurt içi hem de yurt dışı gelişmelere bağlı olarak yükseliyor.

Dolardaki kazanımların baskısı altında kalan Türk lirası ise tarihi düşük seviyelerine kadar geriliyor. Hatırlanacağı üzere, geçen haftaki işlemlerde ABD’de açıklanan enflasyon verisi sonrası dolar, küresel çapta yükselişe geçmiş ve Türk lirası karşısında rekor kırmıştı. Detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu işlem haftasına da Dolar/TL paritesi, kazanımlarla başlangıç gerçekleştirdi. Parite, hafta içerisinde genellikle 3,08 ile 3,10 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izlemiş ve yatırımcıları bir hayli tedirgin etmişti. Bu noktada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) atacağı adımlarda büyük önem taşımaktaydı. Bilindiği üzere, yönetimin değişmesinin ardından Mayıs ayından bu yana TCMB, koridorun üst bandında aralıksız olarak faiz indirimine gitmekteydi. Ekonomistler ise TCMB’nin Ekim toplantısında izleyeceği yol haritasıyla ilgili olarak açık bir şekilde ayrışmalar yaşamaktaydılar.

Bazı ekonomistler faiz indiriminin devam edeceğini ve bu doğrultuda sadeleşme sürecinin devam edeceğini belirtirken, bazı ekonomistler ise faiz indiriminin pas geçileceğini ve kurun bu noktada baskı yarattığını dile getirmişlerdi. TCMB ise Ekim toplantısında faiz indirimini pas geçme kararı aldığını kamuoyuna açıkladı. TCMB toplantısının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Kararın hemen ardından Dolar/TL paritesi, 3,05 seviyelerine doğru sert bir düşüş yaşadı. Ancak haftanın son işlem gününde Dolar/TL yeniden toparlandı ve yönünü yukarıya doğru çevirdi. Şu saatlerde ise Dolar/TL, 3,08 seviyelerine kadar yükselmiş durumda bulunuyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın