Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Türk Lirasını Güçlendirmek için Yeni Adım

TCMB, Türk lirası mevduatı düşük bankalara uygulayacağı komisyon oranlarında düzenlemeye gideceğini duyurdu. İşte detaylar;
TCMB’den Türk Lirasını Güçlendirmek için Yeni Adım
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türk Lirası’nı desteklemek ve güçlendirmek amacıyla yeni bir adım atmaya karar verdi. TCMB, bankalara yazı göndererek yabancı para yükümlülüklerinin artırılması ve Türk lirası mevduat gelişimini desteklemek amacıyla bazı düzenlemelere gideceğini duyurdu. Yeni düzenleme komisyon oranlarını kapsıyor.

Buna göre bankalar için dönüşüm oranlarına göre farklılaşan komisyon uygulamasına son verilecek. Yeni düzenlemeyle birlikte mevduatlardaki Türk lirasının payına göre değişen oranlarda komisyon alınacak.

Türk lirası mevduat oranı yüzde 60 ve daha fazla olan bankalardan yüzde sıfır, yüzde 50-60 bandı için yüzde 3 komisyon temin edilecek.

Mevduat oranı yüzde 50’nin altında kalan bankalardan alınan yüzde 3’lük komisyon, yüzde 8’e yükseltildi.

Düzenleme kapsamındaki yeni oranlar 23 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girecek.

GCM Yatırım Banner

Önceden dövizden TL’ye dönüşlerden alınan yüzde 5’lik komisyon uygulaması, 23 Aralık hesaplama tarihinden itibaren son bulacak.

Söz konusu adım ile yabancı para yükümlülük maliyetlerinin artırılması ve TL mevduat gelişiminin sağlanması için yeni bir sisteme geçilecek. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın