Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Dijital TL Testleri ile İlgili Son Durum Açıklaması

Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası testlerine ilişkin birinci faz değerlendirme raporunu paylaştı. Açıklamada çalışmaların devam ettiği kaydedildi.
TCMB’den Dijital TL Testleri ile İlgili Son Durum Açıklaması
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmalarının tamamlandığı açıklandı. TCMB tarafından paylaşılan raporda, birinci faz pilot test çalışmaları çerçevesinde belirli lokasyonlarda pilot uygulama testlerinin gerçekleştirilmesi ve testler sonucunda kullanıcı deneyimi ile sistem performansının ölçülmesinin amaçlandığı belirtildi.

Raporda Merkez Bankası’nın mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte bir dijital Türk lirasının tedavülünün fizibilitesi üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünün altı çizildi.

Çalışmada farklı mimari kurguların ve teknolojik alternatiflerin denenmesi ve pilot uygulama çalışmalarının yapılmasının hedeflendiği belirtildi. Açıklamaya göre ileri fazlara geçileceği ve yapılacak analizler ve değerlendirmeler neticesinde Dijital Türk Lirası İş Birliği Platformu’nun yeni katılımcılarla genişletilmesi planlanıyor.

İlerleyen dönemlerde dijital Türk lirasının teknolojik gereksinimlerinin yanı sıra iktisadi ve hukuki çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verileceği belirtildi. TCMB raporunda nihai kararın alınması ve ilgili mevzuatın hayata geçmesiyle birlikte dijital Türk lirasının yaygınlaştırma çalışmalarının hızlanması ve tüm Türkiye’de kullanıma sunulabileceğini belirtti.

TCMB: Dijital Para Kripto Varlık Değil

Raporda, “Merkez Bankası Dijital Parası” denildiğinde akla kripto varlıkların gelebildiği ancak dijital paranın bir kripto varlık olmadığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

İktisaden dijital paranın, ülke parası olarak kullanılan banknotun dijital biçimi olduğuna dikkat çekilen raporda, “Dijital para, yasal ödeme aracı olarak kanuni dayanak üzerinden hukuki çerçevesi tanımlanmış, milli egemenlikten gücünü alarak toplumsal uzlaşıyı temsil eden ve tek milli değer ölçüm birimi niteliğindeki ülke parasının yeni bir biçimidir.” ifadeleri yer aldı.

Bu bağlamda, dijital para ile kripto varlıkların hem ekonomik hem de hukuki çerçeve olarak birbirlerinden tamamen farklı kavramlar olduğuna vurgu yapıldı. Dijital Türk Lirası Sistemi için önemli olan noktanın, teknolojinin kendisinden ziyade dijital para gereksinimlerini ve ilkelerini tam karşılayan bir sistemin hazırlanması olduğu belirtildi.

Dijital parayı herhangi bir sebeple mevduat ya da ödeme hesabı bulunmayan ve 18 yaşın altında olan vatandaşların daha fazla tercih edebileceği tahmin ediliyor. Turistler başta olmak üzere yerleşik olmayanlar için de dijital para seçeneğinin sunulabileceği belirtildi.

Türk lirasının tüm biçimlerinin birbiriyle dönüşümü olacağına dikkat çekilen raporda, ATM’ler ve şubeler aracılığı ile olduğu gibi mevduat ile dijital TL arasında dönüşüm yapılabileceği kaydedildi.

Raporun sonunda, Dijital Türk Lirası Projesi’nin TCMB’nin kesintisiz araştırma ve geliştirme gündeminde kalmaya devam edeceği ifadelerine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın