Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Yuvam Hesabı Hakkında Kitapçık Yayımladı

TCMB, yurt dışındaki yerleşik vatandaşlara yönelik duyurulan YUVAM hesabına ilişkin kitapçık yayımladı. Kısa süre önce duyurulan YUVAM hesabı, şöyle anlatıldı;
TCMB Yuvam Hesabı Hakkında Kitapçık Yayımladı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Twitter hesabından Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) hesabı hakkında kitapçığın yayımlandığını duyurdu.

YUVAM hesabı nedir başlığı altında; “yurt dışındaki yerleşik vatandaşlarımızın yurt dışı tasarruflarını ülkemizdeki bankalarda değerlendirmelerini sağlayan, Merkez Bankasınca kur koruma güvencesinin yanı sıra ilave getiri kazanma şansı verilen ve vatandaşlarımızın her koşulda kazanımlarını koruyan avantajlı bir Türk Lirası hesap türüdür” açıklamasına yer verildi.

YUVAM hesabını 18 yaşını dolduran ve yurt dışında çalışma ya da oturma izni olanların açtırabileceği belirtildi. Aynı zamanda Türk vatandaşı olmayıp yurt dışında yerleşik ve mavi karı olanların da YUVAM hesabı avantajlarından faydalanabileceği aktarıldı.

YUVAM hesap işleyişi TCMB’nin kitapçığında şöyle aktarıldı:

TCMB YUVAM Hesabı
KAYNAK: TCMB

YUVAM hesabı açanların vade bitiminde oluşacak kur seviyesine göre bankalardan “Anapara + Faiz/Kar Payı” veya “Anapara + Faiz/Kar Payı + İlave Getiri” veya “Anapara + Faiz/Kar Payı + Kur Farkı + İlave Getiri” alacakları söylendi. Burada vade bitim tarihine kadar beklendiğinde, her durumda parayı dövizde tutmaktan daha fazla getiri elde edileceği ve tercihe bağlı olarak vade bitiminde tekrar döviz alınabileceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

TCMB Şubat Başında YUVAM Hesaplarının Açılışını Duyurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 1 Şubat’taki basın duyurusunda yurt dışında yaşayan vatandaşların tasarruflarını ülkemizde değerlendirmesinin teşvik edilmesi için yurt içi bankalar nezdinde “Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM)” hesaplarının açılmasına karar vermişti.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların yurt dışı bankalardan transfer edecekleri döviz tutarları karşılığında yurt içi bankalarda açtıracakları ABD Doları, Euro ve İngiliz Sterlini döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonlarını, Türk lirası cinsinden YUVAM hesaplarına dönüştürmeleri halinde teşvikten yararlanabilecekleri söylenmişti.

Hesaplar 3, 6, 12 ve 24 ay vadeli olarak açılabilecekken; “bankamızca YUVAM hesap sahiplerine kur koruması sağlanırken hesapların vadelerine göre değişen oranlarda ilave getiri de sağlanabilecektir” denmişti.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda teşvikten faydalanılamayacağı bilgisine de yer verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın