Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Yükselen Enflasyon için Gıda ve Enerji Vurgusu Yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayı enflasyon verileri sonrası, değerlendirmesini paylaştı.
TCMB Yükselen Enflasyon için Gıda ve Enerji Vurgusu Yaptı
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayına ilişkin enflasyon verilerini geçtiğimiz gün yayımladı. Rapora göre Şubat ayı enflasyonu bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54.44 oranında arttı.

Rapor sonrası Türkiye Cumhuriyet Bankası (TCMB) beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verileri sonrası değerlendirmede bulundu. Kurum açıklamasında, artan enflasyona en fazla katkının gıda ve enerji fiyatlarındaki artışın yaptığını bildirdi.

Gıda ve Enerji Enflasyonu Olumsuz Etkiledi

Gıda ve Enerji Enflasyonu Olumsuz Etkiledi

TCMB son dönemde jeopolitik gelişmelerin de etkisiyle, emtia fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Gıda yıllık enflasyonundaki yükseliş alt gruplar genelinde devam ederken, son aylarda yüksek seyreden taze meyve ve sebze enflasyonundaki artışın bu dönem içerisinde hızlandığına dikkat çekildi.

Temel gıda ürünlerindeki KDV indiriminin ise durumun daha olumsuz bir hal almasını sınırladığı belirtildi. Değerlendirmede temel mal fiyatlarındaki artış eğiliminin, Şubat ayında yavaşlama ile birlikte yıllık enflasyon tüm alt gruplarda yükseldiğine yer verildi.

Enerji fiyatlarının uluslararası düzeyde artması ile beraber bunun etkilerinin yurt içi fiyatlarda görüldüğü kaydedildi. Raporda sektör genelinde yaşanan artışların, tedarik zincirinde aksamalara neden olduğu ve bu nedenle üretici fiyatlarındaki artışların sürdüğü belirtildi.

Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonlarındaki yükselişin devam ettiği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu