Yatırım yapmaya başla!

TCMB Yeni Başkanı Uysal, Şeffaflığı Artırmaya Yönelik Adımların Atılacağını Söyledi

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yeni dönemde kurumun izleyeceği strateji ve politikalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
TCMB Yeni Başkanı Uysal, Şeffaflığı Artırmaya Yönelik Adımların Atılacağını Söyledi

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden alarak, yerine Murat Uysal‘ı atadı. Yeni başkan Uysal göreve geldikten sonra ilk kez konuşarak, yeni dönemde hayata geçirilecek stratejileri anlattı. Uysal, bundan sonraki süreçte kurumun şeffaflığın artmasına ve politika iletişiminin güçlenmesine yönelik adımlar atılacağını söyledi.

Para politikası belirlenirken, enflasyon ve iktisadi faaliyetler esas alınacak.

MB Para PolitikasıSöz konusu makroekonomik göstergelerin dikkate alınarak, veri odaklı adımlar atılacağını dile getiren Uysal, finansal istikrar doğrultusunda zorunlu karşılık gibi tüm araçların etkin bir şekilde kullanılacağını aktardı.

Yeni dönemde Para Politikası Kurulu’nun tüm verileri analiz ederek, üyelerin hep birlikte istişaresi ile ortak kararlar alacağını ifade etti. Önümüzdeki dönemde Merkez Bankası rezervlerini güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapılacağının sinyallerini veren Uysal, iletişim kanallarının da en üst düzeyde kullanılacağını vurguladı.

MB’nin hesap verme sorumluluğu açısından iletişim politikalarının çok önemli olduğunu belirtti.

MB İletişim PolitikasıBaşkanlık görevine geldikten sonra ilk kez röportaj veren Uysal, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bankanın 2001 yılındaki kanun değişikliği ile kurumsal açıdan güçlü iletişim kanalları geliştirdiğini, yeni dönemde de yapılan yatırımları daha ileriye götürecek çalışmalar yapılacağının taahhüdünü verdi.

Yapılan tüm faaliyetlerin kamuoyuyla paylaşılmasının, hedeflere ulaşma konusunda yardımcı olacağını sözlerine ekledi. Şeffaflığın artırılması adına bazı iyileştirme adımları atılacağını dile getiren Başkan Uysal, bu doğrultuda piyasa işlemlerine ilişkin veri paylaşımlarının güçlendirileceğini açıkladı. Ekonomi basını öncelikli olmak üzere, diğer tüm finans kuruluşları ve reel sektör temsilcilerinin önemli paydaşlar olmaya devam edeceğini anlattı.

İktisadi faaliyetlerin finansmana erişimi, ihracatta ve üretimde kullanılması temel hedefler arasında yer alıyor.

İktisadi FaaliyetlerFiyat istikrarı olmadan, finansal istikrarın sağlanamayacağını söyleyen Uysal, tam tersi yönde finansal istikrarın sağlanmadığı bir yerde fiyat istikrarının da kalıcı olamayacağını açıkladı. Bunun da ancak reel sektör ve finansal kesim etkileşiminin yakından izlenerek sağlanabileceğini aktardı.

Amaç doğrultusunda yapısal çalışmalara destek vermeye devam edileceğini, tasarruf kaynaklarının desteklenerek makroekonomik göstergelerin dengeleneceğini ifade etti. Sağlıklı bir büyümenin fiyat istikrarının sürdürülebilirliğini güçlendireceğini söyleyen Uysal, son dönemde enflasyonda ve risk priminde düşüş olmasının ekonomik toparlanmaya büyük katkı sağladığını kaydetti.

Yeni dönemde makro dinamiklerin ve saha bilgilerinin yakından takip edileceğini söyledi.

Saha Bilgileri Takip EdilecekPara politikasının etkinliğini artırmak amacıyla reel, finansal ve kamu sektörü olmak üzere her tarafın uyum içince çalışacağını söyleyen Merkez Bankası Başkanı, enflasyonun Ekim ayından bu yana gerilediğini söyledi. Alınan tedbirler sayesinde bu düşüşün meydana geldiğini, bunun yanında fiyatlama davranışlarında da iyileşme başladığını anlattı.

Tüm göstergelerin para politikasının yürütülmesi için hareket alanı yarattığını, enflasyonu etkileyen tüm unsurların yakından izleneceğini dile getirdi. Son dönemde küresel boyutta dış ticaretin ve ekonomik faaliyetlerin zayıfladığını, enflasyona yönelik aşağı yönlü risklerin belirginleştiğini bunun da gelişmiş ülke merkez bankalarından genişleyici adımlar beklenmesini sağladığını ifade etti.

Cari açığın ve kısa vadeli borçluluğun azalmasının, bankanın resmi rezervlerinde iyileşme sağladığını söyledi.

Cari Açık AzaldıMerkez Bankası’nın rezerv meseli son haftalarda büyük tartışmalara yol açmış ve hatta yabancı basında bile yer almıştı.

Gazetecilerin bu konu hakkındaki sorularını da yanıtlandıran Murat Uysal, rezervlerde iyileşme olduğunu söyleyerek; “Mevcut durumda zaten reeskont kredileri aracılığıyla rezerv biriktirme imkanımız var. Öte yandan enerji ithalatçısı kamu kuruluşlarına yapılan Döviz satışları ise rezervleri azaltıcı etki yapmakta. Önümüzdeki dönemde küresel konjonktür ve sermaye akımlarının seyrine bağlı olarak, rezervlerimizi güçlendirmek amacıyla mevcut araçlarımızda revizyona gidebiliriz” açıklamasında bulundu.

Kamuoyunda en çok tartışılan konulardan birisi de hiç kuşkusuz bankanın bağımsızlık meselesi. Bu konu hakkında ise bankanın kanunlar çerçevesinde kendisine verilen görevleri yerine getirmek ve para politikası araçlarını kullanma konusunda kendi inisiyatifi ile kararlar alma hakkında sahip olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum