Yatırım yapmaya başla!

TCMB Başkanı Uysal Son İki Toplantıda Faiz İndiriminin Önden Yüklemeli Yapıldığını Söyledi

Göreve geldikten sonra gerçekleşen iki toplantıda da faiz indirimi açıklayan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Ankara Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu.
TCMB Başkanı Uysal Son İki Toplantıda Faiz İndiriminin Önden Yüklemeli Yapıldığını Söyledi

Ankara Sanayi Odası’nda sunum yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Temmuz ve Eylül toplantılarında aldıkları kararları değerlendirdi. Piyasalar Merkez Bankası Başkanı Uysal’ın konuşmalarını yakından takip ediyordu. Temmuz ayında ani bir kararla Murat Çetinkaya’nın yerine getirilen Uysal, son iki toplantıda faiz indirimine gitti.

Banka, Temmuz toplantısında 425 baz puan indirerek %24 olan politika faiz oranının %19,75’e çekmişti. 12 Eylül toplantısında ise 325 baz puanlık daha indirim yapılarak söz konusu oran %16,50’ye indirildi. Murat Uysal son iki toplantıda para politikasındaki hareket alanının önemli bir miktarda kullanıldığını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ABD ile Çin arasındaki ticaret gelişmelerinin para politikaları üzerinde etkisi olduğunu belirtti.

Merkez Bankası Başkanı Murat UysalTemmuz ve Eylül toplantılarında para politikasında oluşan hareket alanının önemli bir kısmını önden yüklediklerini dile getiren Uysal, söz konusu süreçte veri odaklı hareket ettiklerini anlattı. Son iki toplantıda aldıkları faiz indirimi kararının dezenflasyon politikasıyla uyumlu bir şekilde gerçekleştiğini ve buna uygun para politikası duruşu hedeflediklerini dile getirdi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında yaşanan ticaret geriliminin para politikaları üzerinde ve küresel büyümede yansımaları olduğunu aktardı. Söz konusu durumdan Türkiye dahil olmak üzere birçok gelişen ülke piyasasının etkilendiğini ve portföy akımının zayıf seyrettiğini sözlerine ekledi.

Sıkı para politikası ve koordineli politika çalışmaları sayesinde döviz kuru etkileri azaldı.

TCMB Para PolitikasıEkonomik faaliyetlerin 2018 yılının ikinci çeyreğinden itibaren toparlanmaya başladığını söyleyen Murat Uysal gayrisafi yurt içi hasılanın 2019 yılının ilk yarısında belirgin bir şekilde düzeldiğini söyledi. Sıkı para politikası sayesinde birikimli döviz kuru etkilerinin azaldığını, bunun yanında iç talepteki artışın enflasyonun düşüşüne katkı sağladığını belirtti.

Tüketici enflasyonunun 2018 yılının Ekim ayından bu yana ciddi oranda düşüş kaydettiğini sözlerine ekledi. Reel kurun düşük seviyelerde olmasını Türkiye’nin küresel ticaret pazarında güçlü bir duruşu olduğunun göstergesi olarak yorumladı. Enflasyona dair beklentilerinin önümüzdeki aylarda da iyileşme şeklinde olduğunu aktaran Uysal para politikasının son hali ile enflasyonun düşüşünü desteklediğini belirtti.

Reel sektöre fazlasıyla önem verdiklerini bugüne kadar 500’den fazla görüşme yaparak sektörün sorunlarına çözüm olmaya çalıştıklarını belirtti. Enflasyonun diğer gelişen ülke piyasalarına kıyasla hala yüksek seviyede olduğunu söyleyen Uysal, parasal sıkıldığın bu oranı düşürmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum