Yatırım yapmaya başla!

TCMB Tek Faize Yönelecek mi?

TCMB Tek Faize Yönelecek mi?

Bugün TCMB’de bir toplantı gerçekleştirecek ve bu toplantıdan küresel finans krizden sonra başlayan para politikasının bir kenara bırakılarak, tek gösterge faize geçiş yapılmasına yönelik kararlar çıkması bekleniyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, mevcut olan üç gösterge faizden biri olan bir haftalık repo faizinin %7.5’tan %8’e çıkmasını tahmin ediyor.

Ziraat Yatırım’dan Bora Tamer Yılmaz, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı‘nın bankalara eşit miktarda nakit vererek artışın etkisini gidermeyi ve bu artışı para politikası yönünden nötr hale getirebileceğini öngörüyor. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Tamer Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti; “Bir hafta vadeli repo faizi nihayetinde tek gösterge olacak. Bilmediğimiz nokta ise Banka’nın politikayı tek adımda mı, yoksa daha uzun bir döneme yayarak mı sadeleştireceği,” şeklinde yorumda bulundu.

Öte yandan bu yıl neredeyse aralıksız devam eden terör olayları, ilk genel seçimde sonuç alınamayıp ikincinin tekrarlanması ve bu süreçte yaşanan siyasi belirsizlik gibi faktörlerin Türk Lirası üzerinde olumsuz etkisi oldu. Türk Lirası bu yıl ortalama %20 civarında değer kaybetti.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, tek faize doğru yönelmenin yatırımcının güvenini kazanma açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Bir haftalık repo faizinin tek gösterge, faiz olması durumunda, Cuma günü %8.85 seviyesinde olan Merkez Bankası’nın ortalama fonlama maliyetini yükseltmesi gerekli olacak.

Morgan Stanley ekonomistlerinden Ercan Ergüzel, koridor kullanmaya gerek kalmadan haftalık repo faizinin büyük bir ihtimalle temel politika aracı olacağını belirtti. İstanbul Odea Bank AŞ ekonomisti Şakir Turan ise repo faizi artışını dengelemek için gecelik borç verme faizini de düşürebileceğini, bu sayede her iki faizden sağlanan fon miktarının aynı kalabileceğini söyledi. Turan bunların yanında, faiz indiriminin bir hafta vadeli repo faizi artışının sonucu olarak ortaya çıkacak olası sıkılaştırmayı önlemek için gerekli olacağını da sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum