Yatırım yapmaya başla!

TCMB Hamlesinden Sonra Dolar Kuru Yeniden 6,35 Liranın Üzerinde

Dolar kuru, TCMB'nin PPK toplantısında 625 baz puanlık faiz artırımı yapmasının ardından sert indikten sonra yeniden 6,35 liraya yükseldi. Hazine ve BDDK'dan gelen son hamleler ile ilgili detaylar haberimizde;
TCMB Hamlesinden Sonra Dolar Kuru Yeniden 6,35 Liranın Üzerinde

Dolar kuruna yapılan müdahaleler kısa süreli etkiler göstermeye başladı. TCMB’nin 13 Eylül’deki PPK toplantısından çıkan 625 baz puanlık faiz artırımının ardından 6,0137 lira seviyeleri görülse de dolar kuru, sadece 3 işlem gününde yeniden 6,35 lira seviyelerine yükseldi. Hazine ve BDDK’dan yeni hamleler geldi ve bunların nasıl etkiler yaratacağı konusunda kararsızlık devam ediyor.

Dolar Asya piyasalarının açılışın 6,3129 liradan işlem gördükten sonra TSİ: 09:05’te 6,3732 liraya kadar çıktı.

Dolar 6,37 Lira Oldu

Şu dakikalarda yüzde 0,62 oranında yükselişle 6,3652 liradan alıcı bulan dolar kuru yükselişini dün hızlandırmış. Dün 6,15 liranın üzerindeki seyrini koruyarak, 6,30 liranın hemen altında dalgalandı. Yurt içi piyasaların kapanışında ise 6,3081 lirayı gördü. Faiz artırımı öncesinde görülen seviyelere yeniden yükselmesi, yapılan hamlelerin kısa süreli etki gösterdiğini bir kere daha ortaya koydu.

Dolar Kurundaki Değişimleri Canlı Takip Etmek için Tıklayın!

TCMB’nin piyasaların önünde bir karar alması gerektiği söylenmiş ve ancak bu sayede düşüşün görülebileceği dile getirilmişti. 625 baz puanlık faiz artırımı beklentilerin üstünde bir hamle olarak yorumlandı; ama etkileri kısıtlı oldu. Şimdi ise 20 Eylül tarihinde açıklanacak Orta Vadeli Program bekleniyor. Ayrıca Bloomberg News’e göre; TCMB Türk lirası zorunlu karşılıklara ödenen faizi yüzde 7’den yüzde 13’e çıkartıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise döviz sözleşme tebliği ile ilgili açıklamalarda bulundu ve birtakım düzenlemeler yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı CB Kararı Düzenleme

Türk lirasının değerinin korunmasını içeren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Resmi Gazete’de yayımlandığını duyurmuştuk. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise 32 sayılı Karar’da Türkiye’ye yerleşik kişilerin kendi aralarında yapacakları sözleşmelere yönelik bazı düzenlemeler yapıldığı belirtildi. Karar’ın çıkmasıyla en çok konuşan konular hakkında düzenleme yapıldı.

32 sayılı Karar’da tanımlanan düzenlemelerin yalnızca Türkiye’deki yerleşik kişiler arasında yapılan sözleşmeleri içerdiği belirtildi.

Sadece Türkiye'deki Yerleşik Kişileri Kapsıyor

Diğer bir düzenleme ise Geçici Madde 8 uyarınca 85 sayılı CB kararı yayımından önce bedelleri döviz cinsinden belirlenmiş ancak yeniden Türk lirası olarak belirlenecek mevcut akdedilmiş sözleşmelerin kapsamı oluşturulurken, her iki tarafın Türkiye’de yerleşik kişi olmasının göz önünde bulundurulması gerektiği şeklinde oldu. Düzenlemelerin yeni yapılacak ve mevcut akdedilmiş sözleşmelerle ilgili olduğu ve Bakanlık tarafından uygun görülmesi ile istisna tutulacağı belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada hangi durumların istisna olarak görüldüğü ile ilgili detaylara da yer verildi.

Bakanlık İstisnai Durumları Açıkladı

Bu durumların başında, döviz cinsinden girdi maliyetler veya yükümlülükler yer aldı. Bu tanım örneklendirilerek daha anlaşılır hale getirildi. Bakanlık şu örneği verdi; “32 sayılı Karar’ın döviz kredilerinin kullanımını düzenleyen 17 ve 17/A maddeleri uyarınca herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmaksızın döviz kredisi kullanabilen ve dolayısıyla döviz cisinden yükümlülük altına giren Türkiye’de yerleşik kişilerin yaptığı sözleşmeler, bu kapsamda dikkate alınmayacak.”

BDDK ise dün swap limiti konusunda yeni bir açıklama yaptı ve hesaplamalardaki yüzde ile gün ibarelerini düzenledi.

BDDK Yeni Swap Hamlesi

Buna göre; “yüzde 25 sınırlamasına dahil edilen işlemlerin hesaplamasında 90 ila 360 gün vadeli işlemlerin yüzde 75, 360 gün ve üzeri vadeli işlemlerin ise yüzde 50 oranında dikkate alınması uygun bulunmuştur,” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, bir bacağı döviz bir bacağı TL olan para swaplarında, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurt içi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri işlemler ve vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri forward, opsiyon ve bu gibi swap dışındaki türev işlemlerinin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’ini geçmeyeceği de belirtildi. Buna uymayan durumlarda ise işlemlerin yenilenmeyeceği, söz konusu oranın günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacağının daha önce kararlaştırıldığı hatırlatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum