Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Rezervleri Mayıs’ta, Katar ile Swap Limitinin Artırılmasıyla Yükseldi

Katar ile Türkiye arasında 2018 yılında yapılan swap limiti 20 Mayıs’ta yapılan duyuru ile yükseltilmişti. Bunun etkisiyle söz konusu dönemde resmi rezervlerde artış oldu.
TCMB’nin Rezervleri Mayıs’ta, Katar ile Swap Limitinin Artırılmasıyla Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mayıs 2020 dönemine ait uluslararası rezervler ve döviz likiditesi gelişmelerini yayımladı. Buna göre vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve bankanın önceden belirlenmiş; döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülüklerini temsil eden döviz çıkışları %0,2 düşüş göstererek 22,2 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıkları Mayıs’ta aylık bazda %5,3 oranında artış gösterdi.
Resmi Rezervler 91 Milyar Dolara Yaklaştı
Kaynak: TCMB

Resmi rezerv varlıkları bir önceki aya kıyasla yükselerek 90 milyar 914 milyon dolara çıktı. Mayıs ayında alt kalemler bazında bakıldığında döviz varlıkları Nisan verileriyle karşılaştırıldığında %5,4 arttı ve 52 milyar 758 milyon dolara yükseldi.

Altın cinsinden rezerv varlıklarında da %5,4’lük artış olurken, toplam 36,7 milyar dolar olarak açıklandı. Vadesine 1 yıl veya daha az kalan döviz çıkışları olan 22,2 milyar doların 17,2 milyar dolarını anapara, 5 milyar dolarını faizler oluşturdu.

Bankanın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 55,3 milyar dolar olarak kaydedildi. Bahsi geçen miktarın 20,1 milyar dolarının bir ay vadeli olduğu bildirildi.

Şarta bağlı döviz çıkışlarında bir önceki aya kıyasla %8,5 oranında azalma oldu.
Şarta Bağlı Döviz Çıkışları 27,6 Milyar Dolar
Kaynak: TCMB

Söz konusu döviz çıkışları; 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerini yani döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifleri temsil ediyor. TCMB’nin Mayıs ayında rezerv artışında Katar Merkez Bankası ile yapılan swap anlaşmasındaki değişikliğin etkisi oldu.

GCM Yatırım Banner

Daha önce yapılan para takası anlaşmasında Türk lirası ve Riyal takasında 5 milyar dolar olan miktar 15 milyar dolara yükseltilmişti.

Merkez Bankası’nın Perşembe günü açıkladığı verilere göre ise brüt döviz rezervleri 19 Haziran ile biten haftada 2 milyar 261 milyon dolar azalarak, 53 milyar 222 milyon dolara geriledi. Söz konusu hafta toplam rezervler 1 milyar 469 milyon dolar azalarak 91 milyar 593 milyon dolara geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.