Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PPK Eylül Toplantısının Gölgesinde Borsada Öne Çıkan Hisse ve Şirket Gelişmeleri

Eylül ayının 2. haftasında dünya finansal veri trafiği yoğundu. Merkez bankaları kararları, gergin küresel pazar ortamları ve olumsuz rüzgarların ortasında takip edilen en önemli verilerdi. Haftanın genel yorumu ve şirket haberleri özeti şöyle;
PPK Eylül Toplantısının Gölgesinde Borsada Öne Çıkan Hisse ve Şirket Gelişmeleri
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye ile ABD arasında ipler iyice gerilmişken, 10 Eylül Pazartesi günü dünyada önemli veri akışlarının takip edileceği hafta başladı. Ağustos ayında Türk lirasındaki kayıplar enflasyon ve piyasa istikrarsızlığı tehlikesine neden oldu. Merkez bankası; bu durumun faiz artışıyla karşılanamayacak olmasını, piyasa beklentisinden daha büyük tehdide sebep olacağını gördü ve PPK’nın ek sıkılaştırma politikaları yapacağının sinyalini verdi.

THYAO ikram hizmetleri tedarikçisi DO&CO ile birlikteliklerini devam ettirme kararı aldı.

THYAO DO&CO İle Yoluna Devam EdiyorTürk Hava Yolları 3. havalimanı ikram hizmetleri tedariği için operasyonlarına DO&CO ile anlaşma yenileyerek yoluna devam edecek. Havayolunda uzun zamandır ikram hizmetleri için belirsizlik devam ediyordu. Gelen anlaşma THY ve DO&CO açısından olumlu karşılandı. Bu haftanın işlem gününü THYAO 17,730 seviyesinden kapatırken, DO&CO 594,300 TL’den kapattı.

11 Eylül Salı Günü merkez bankasının sıkılaştırma politikası gerekçesiyle Türkiye varlıklarındaki artış kısa sürdü. İyimserliğin çabuk tükendiği piyasalar TCMB’nin faiz  artışıyla ekonomide sert düşüşler yaşanabileceği ihtimaline inanan yatırımcılar banka hisselerini elden çıkardı. BİST 92,500 desteğinin altında kapandı.

DO&CO Restaurants Catering AG (DO&CO) British Airways ile anlaşırken, Iberia ile iyi niyet mektubu imzaladı. İkram servisleri şirketi Londra Heatrow Havaalanı’ndan kalkışlı uzun ve kısa menzilli uçuşlarda verilecek ikram servisleri ihalesini kazandı. Iberia Express ve Iberia Madrid kalkışlı uçuşlarında ikram ihalesine katıldığını ve iyi niyet mektubu imzaladığını bildirdi.

Aselsan’dan 2 milyar dolarlık ithalatı olan sağlık sektörü çıkartması.

Aselsan 2 Milyar Dolar İthalatı Olan Sağlık Sektörüne Çıkartma YapıyorAselsan (ASELS) 2 milyar dolar ithalat gerçekleşen sağlık sektörü üzerinde çalışıyor. Sağlık alanında Türkiye’nin dışa bağımlılığı yüzde 85 oranında. Hafta içi yayınlanan haberlere göre Aselsan öz kaynakları ile mobil dijital röntgen ve yerli MR görüntüleme sistemi geliştirme projelerini başlattı. Aselsan’ın faaliyet dışı alanlarda göstereceği bu çalışmalar uzun vadeli işlemlerde getiriye olumlu göstergeler veriyor. Kısa vadede gelen açıklamaların ASELS üzerinde çok tesirli olmayacağı düşünülüyor. ASELS bu haftayı 26,320 TL’den, geçen haftayı ise 26,02 seviyesinden kapattı.

12 Eylül’de dünya borsalarında satışların görüldüğü işlem günü; Wall Street enerji hisselerindeki yükselişle piyasalardan pozitif ayrıldı.

GARAN THYAO Anlaşma YenilediGaranti Bankası (GARAN) uzun yıllardan beri yürütmekte olduğu Türk Hava Yolları Yolcu Programı’nın THY Frequent Flyer uygulaması kapsamında üyelere Miles&Smiles Kredi Kartı verilmesi mütabakatını 1 Nisan 2023 tarihine kadar uzattı. GARAN hissesi 6,340 TL fiyat ile kapanırken, son işlem gününde yüzde 2,92’lik bir getiri sağladı.

13 Eylül Çarşamba Günü dikkatler 14 Eylül Perşembe Gününe verildi. Faiz artırımına yönelik yapılan analizler ve anketler sonucunda beklenti aralığı ciddi 200-700 bp kadar yüksekti. Elde edilen verilerde bu yüksek aralıktan dolayı ortalama bir öngörü yapılmasının zor olması, piyasalardaki tedirgin seyri sürdürdü.

TAVHL hisseleri yeni havalimanı yolcu taşıma ihalesinin iptaliyle düşüş gösterdi.

TAVHL İptal Edilen İhale İle Düşüş KaydettiTAV Holding (TAVHL) yeni havalimanı toplu taşıma ihalesi için iştiraki Havaş, Free Turizm ve Altur Turizm konsorsiyumunun ihalesi İETT tarafından iptal edildi. Gerçekleşen bu gelişme TAVHL hisselerinde olumsuz seyre yol açtı. TAVHL haftayı 30,960 TL seviyesinden kapattı.

MLP Sağlık Hizmetleri (MPARK) resmi gazetede duyurulan satış ve kiralamaların TL cinsi olacağına dair kanun açıklaması sonrasında Medikal Park KAP’a yaptığı açıklamada; şirketin 1Y18’de yüzde 39 oranındaki yabancı para kira giderlerinin tamamının liraya döndürülmesiyle yabancı para satışlara oranının yüzde 7’den yüzde 4’e düşeceğini belirtti. Açıklama, piyasalarda olumlu karşılandı. MPARK hissesi cuma gününü yüzde 4,62 getiri ile 9,510 TL’den kapattı.

14 Eylül Perşembe günü Türkiye varlıkları uzun bir süreden sonra EM’de en çok kazandıran yatırım araçları olarak sahne aldı. Merkez bankası beklentiler üstü bir açıklamayla 625 bp faiz artırımına gitti ve bu durum ülke varlıklarındaki artışın itici gücü olarak kabul edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu