Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Faizleri Değiştirmeme Kararı Aldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 25 Ekim tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin karar yayımlandı. İşte detaylar;
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Faizleri Değiştirmeme Kararı Aldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası PPK toplantısından çıkacak faiz kararı merakla bekleniyordu. 13 Eylül tarihinde yapılan 625 baz puanlık faiz artırımı ile yüzde 24’e yükselen politika faizi sonrasında nasıl bir adım atılacağına dair beklentiler haftalar önceden yayınlanmaya başlamıştı. Büyük bir kısım değişiklik beklemezken, bazıları faizlerin bir miktar daha yükseltileceğini öngörmüştü.

TCMB 25 Ekim tarihli PPK toplantısında politika faizini yüzde 24 seviyesinde sabit tuttu.

TCMB Politika Faizini Sabit TuttuPolitika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde kalmasına karar verildi. Faizlerin sabit tutulmasındaki neden ise “son dönemde açıklanan veriler, ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir,” ifadesi ile tanımlandı. Aynı zamanda dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın devam ettiği belirtildi.

TCMB yakın dönemde enflasyona bağlı yaşanan gelişmelere dikkat çekerek fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiğini ifade etti.

Enflasyon Gelişmeleri Takip EdilecekDöviz kurundaki hareketlerin etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiğine dikkat çekildi. Ek olarak iç talep koşullarındaki zayıflamanın da enflasyon görünümdeki bozulmayı kısmen sınırlayacağının düşünüldüğü; buna karşın fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü risklerin devam ettiği belirtildi. Bu çerçevede Para Politikası Kurulu’nun sıkı parasal duruşun korunmasına karar verdiği ifade edildi.

Fiyat istikrarı için elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini tekrarlayan TCMB, enflasyona yoğun bir şekilde dikkat çekildi.

TCMB Elindeki Tüm Araçları KullanacakTCMB, daha önce açıkladığı gibi fiyat istikrarının temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanacağı ifadesini tekrarladı. Yayımlanan metinde bu ibarelere ek olarak enflasyon görünümünü izleyeceğini de açıklamış oldu. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanan kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlı bir şekilde sürdürüleceği dile getirildi.

TCMB; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin yakından izleyeceğini açıkladı. Bunun sonucunda ihtiyaç duyulması halinde de ilave parasal sıkılaştırmanın yapılabileceğini belirtti. Özetin 5 gün sonra yayımlanacağını belirten TCMB, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin PPK’nin geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceğini de önemle vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum