Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Nisan Konut Fiyat Endeksi, Pandemiye Rağmen Artan Talebin Etkisiyle Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Nisan ayı konut fiyat endeksleri hem aylık hem de yıllık bazda yükseliş kaydetti.
TCMB Nisan Konut Fiyat Endeksi, Pandemiye Rağmen Artan Talebin Etkisiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tüm hayatı etkiledi. 10 Mart’ta ilk pozitif vaka çıkarken, aylar içinde yükselen sayı son olarak 179.831 vakaya yükseldi. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4825 oldu.

Son 3 gündür artan vaka sayıları salgında ikinci dalga endişelerine neden oldu. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca vatandaşları daha tedbirli olmaya çağırırken, uyarılarını artırdı.

3 ayı aşkın süredir ülkemizde devam eden pandemi, hemen her sektörü derinden etkiledi. Konut sektörü de bunlardan yalnızca biriydi. Salgınla birlikte ülkemizde yükselen konut fiyatları tüketicileri bir hayli zorladı. Bu durumda devreye giren kamu bankaları konut kredi faizlerini rekor seviyede aşağı çekerek tüketiciye elini uzattı.

Düşük faizli konut kredileri, konut fiyatlarının yükselmesinde rol oynayınca TCMB’nin açıkladığı Nisan ayı konut fiyat endeksi (KFE)  yükseliş kaydetti.

Açıklanan verilere göre, ülkemiz konut piyasalarındaki fiyat değişimini izleyen KFE Nisan’da bir önceki ay olan Mart’a kıyasla %1,7 oranında arttı ve böylelikle 127,5 seviyesine çıktı.

KFE Nisan Artış
Kaynak: TCMB

Endeksin bir önceki yıl olan 2019’un aynı ayına kıyasla değişimi ise %16,7’lik nominal artışa işaret etti. Mart’ta geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %15,01 artmıştı. Yıllık bazda %16,7 artan KFE ‘nin söz konusu dönemdeki reel değişimi ise %5,2 artış oldu.

İstanbul, Ankara ve İzmir’i kapsayan 3 büyük şehrin konut fiyat endeksleri sırasıyla %1,7, %1,9 ve %1,0 oranında arttı.
Üç Büyük İl KFE
Kaynak: TCMB

Veriler, bankaların sunduğu düşük faizli kredi avantajlarının konuta olan tabebi artırdığını ve bunun da fiyatlara artı yönlü yansıdığını gösterdi.

Konut başına m2 birim fiyatı Türkiye genelinde 3143,6 TL oldu.
Konut Metrekare Birim Fiyatları
Kaynak: TCMB

Haziran ayının başlamasıyla birlikte konut sektörünün hareketlenmesinde önemli rol oynayan düşük krediler, vatandaşlar tarafından çokça rağbet gördü. Avantajlı yoldan ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, pandemi krizini fırsata çevirmeyi başardı. Yükselen taleplerin fiyatlar üzerindeki etkisi yeni alıcıları memnun etmeyecek gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu