Yatırım yapmaya başla!

TCMB Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu Yayımlandı

Merkez Bankası Nisan ayı fiyat gelişmeleri raporunda, maliyet artışına bağlı olarak tüketici fiyatlarındaki baskının devam ettiği, tütün fiyatlarının ÖTV zamlarının etkisiyle Mayıs’ta da artacağı bildirildi.
TCMB Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu Yayımlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Nisan ayında tüketici fiyatlarının %1,69, yıllık enflasyonun ise %19,50 oranında artış gösterdiği hatırlatılırken, enerji grubu fiyatlarının aylık bazda artış gösterse de yıllık enflasyonun baz etkileriyle gerilediği bildirildi.

Gıda, alkol ve tütün grubunda artış olduğu belirtildi, tütün fiyatlarının Mayıs ayında da yükselmeye devam edeceği öngörüldü. Tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyatlarından kaynaklanan maliyet baskısının güçlendiği aktarıldı.

Söz konusu dönemde hizmet grubunda bir miktar düşüş olurken, temel mal grubunda önemli bir değişim görülmedi.

Nisan ayında şehirlerarası karayolu yolcu taşıma hizmetlerine bağlı olarak ulaştırma hizmetlerinin fiyatlarında yükseliş oldu. Hizmet fiyatları aylık %0,81, yıllık ise %15,15 oranında artış gösterdi. Berber, kuaför, ev içi hizmetler ve bakım-onarım gibi işlerde fiyat artışı görüldü. Eğitim hizmetlerindeki yüksek fiyat artışlarının devam ettiği, kira grubunda ise aylık düşüşlerin seyrini koruduğu aktarıldı.

Nisan ayında temel mal grubu enflasyonu 2,47 puan düşerek %17,45 seviyesine geriledi. Merkez Bankası raporunda yıllık enflasyonun tüm alt gruplarda gerilemeye devam ettiği belirtildi. Bu dönemde dayanıklı mal gruplarında %1,97, otomobilde %1 ve beyaz eşyada %2,19 oranında fiyat artışı gerçekleşti.

Nisan ayı fiyat gelişmeleri raporunda, temel mal grubu enflasyonunun iç talepteki zayıflığa bağlı olarak yavaşladığı ifade edildi.

Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki değişimlere bağlı olarak enerji fiyatlarında %1’lik bir artış izlendi. Eşel mobil uygulamasının devreye alınmasının akaryakıt fiyatlarındaki artışı sınırlandırdığı, buna bağlı olarak enerji grubu yıllık enflasyonun %14,42 seviyesine gerilediği aktarıldı. Bu dönemde gıda ve alkolsüz içecekler enflasyonu 2,09 puan artışla, yıllık bazda %31,86 oldu.

Rakamların bu seviyede şekillenmesinde işlenmemiş gıda grubundaki artış, özellikle de taze sebze ve meyve grubunda yıllık enflasyonun %73,66’ya kadar yükselmesinin payı görüldü. Nisan ayında patates fiyatlarında %23,17, kırmızı et fiyatlarında %6,39 ve beyaz et fiyatlarında %10,84’lik yükseliş yaşandı. İşlenmiş gıda grubunda ise yıllık enflasyonun 0,47 puan artışla, %19,16 seviyesine yükseldiği kaydedildi.

ÖTV zamlarının etkisiyle tütün grubu enflasyonunun, Mayıs ayında da artacağı öngörüldü.

Nisan ayında tütün fiyatları %7,45 arttı. Nispi ÖTV oranı Ocak ayından bu yana %63’ten %67’lere yükseldi. Raporda bu artışların yansımalarının izlenmeye başlandığı, bu kapsamda alkol-tütün grubunda yıllık enflasyonun %9,66’ya ulaştığı ve fiyat artışlarının önümüzdeki ayda da yükselmesinin beklendiği ifade edildi.

Yurt içi üretici fiyatları (Yİ-ÜFE) hakkında değerlendirme yapılan kısımda; %30,12 seviyesine yükselmesinin petrol fiyatlarındaki artışın ve döviz kurlarındaki oynaklığın etkisine bağlı olduğu kaydedildi. Söz konusu dönemde petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatlarının mevsimsellikten arındırılmış ana eğilimi yükseldiği, enerji grubundaki artışta petrol ürünleri ile elektrik fiyatlarının etkili olduğu ifade edildi.

Ara mal grubundaki fiyat artışında; demir-çelik, tekstil iplik ve elyafları ile temel kimyasallardaki artışların etkisi oldu. Sermaye mallarında ise metal yapı ürünleri, motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarları ile makineler belirleyici olduğu ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum