Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Menkul Kıymet Tesis Oranını Yüzde 5’e Yükseltti

Liralaşma adımlarına devam eden Merkez Bankası, menkul kıymet tesis oranını yüzde 5 olarak güncelledi. Detaylar haberimizde…
TCMB Menkul Kıymet Tesis Oranını Yüzde 5’e Yükseltti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Resmi Gazete’nin 18 Ekim 2022 sayısında, Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliği yayımladı. Buna göre bankaların döviz yükümlülükleri için menkul kıymet tesisinde değişiklik yapıldı.

TCMB’den yapılan açıklamada, 2021 Aralık ayında liralaşma stratejisi kapsamında yabancı para mevduattan Türk lirası mevduata dönüşümün desteklenmeye başlandığı hatırlatıldı.

Türk lirası mevduat tercihinin güçlenmesi yönünde atılan bu adımın devreye alınmasıyla banka bilançolarındaki TL payının arttığı, bankaların fonlama vadesinin uzadığı, banka bilançolarının güçlendiği ve finansal istikrarın desteklendiği belirtildi.

Geçen süre zarfında dönüşüm hedeflerinin gerçekleştirildiği ifade edilirken, gelecek yılın başından itibaren geçerli olacak güncelleme duyuruldu.

Buna göre 2023 yılının başından itibaren Türk lirası mevduatın toplam mevduat içindeki payını esas alan hedeflere göre menkul kıymet tesisi uygulamasına geçilecek.

GCM Yatırım Banner

Resmi Gazete’de de duyurulan kararda, Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğin 6. maddesinin birinci fıkrasında yer alan yüzde 3 ibaresinin ise yüzde 5 olarak değiştirildiği açıklandı.

TCMB tarafından yürütülen tebliğ hükümlerine göre gerçek ve tüzel kişi için ayrı ayrı hesaplanan oranlardan herhangi biri yüzde 50’nin altında kalan bankalar için 7 puan, yüzde 50-60 arasında kalanlar için 2 puan menkul kıymet tesis oranına eklenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın