Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Mart Toplantısı Sonuçlandı!

TCMB Mart Toplantısı Sonuçlandı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen gelişme, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı saat 14.00’te sonuçlandı. Toplantıda TCMB analistlerin beklentileri doğrultusunda koridorun üst bandı olan gecelik bor verme faizini 25 baz puan indirdi. Bilindiği üzere indirim öncesi koridorun üst bandı yüzde 10,75 seviyesinde bulunmaktaydı. Ancak indirimin ardından koridorun üst bandı yüzde 10,50’ye indirildi. Merkez Bankası koridorun alt bandını ise sabit bıraktı. Bilindiği üzere koridorun alt bandı yüzde 7,25’te bulunuyor. Ayrıca toplantıda 1 haftalık repo faizi yüzde 7,50’de kalırken, geç likidite penceresi borç verme faiz oranı da 25 baz puan indirildi. Bu indirimle birlikte geç likidite penceresi borç verme faizi yüzde 12’ye indirilmiş oldu.

TCMB toplantı sonrası yazılı bir açıklama yayınladı…

TCMB PPK toplantısında almış olduğu kararların ardından yazılı bir açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklamanın öne çıkan bölümleri ise şöyle;

Merkez Bankası yaptığı açıklamada; yakın dönem küresel oynaklıklarda bir miktar düşüş gözlemlendiğini belirterek, Ağustos ayında yayımlanmış olan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili şekilde kullanılmaya başlanmasının geniş bir faiz koridoruna duyulan ihtiyacı bir miktar azalttığı söylendi. Açıklamanın devamında ise Merkez Bankası, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atıldığını belirterek, çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olmasının likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirdiği ifade edildi. Merkez Bankası bugün yayınladığı yazılı açıklamanın son bölümünde ise önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağı ve bütün gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği belirtildi.

Politikacıların baskısı TCMB’yi zorladı mı?

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı olan Cemil Ertem, TCMB PPK toplantısı öncesi görüşlerini açıklamışlardı. Erdoğan açıklamasında, TCMB’nin faizleri daha düşük seviyeye çekmesi gerektiğini ve ancak böylelikle Türkiye’de yatırımların artacağını ifade etmişti. Ertem ise yaptığı açıklamada, mevcut küresel iyimserliğe TCMB’nin kulak vermesi gerektiğini belirterek, faiz koridorunun üst bandında indirim yapılması gerektiğini ifade etmişti.

Başkan Başçı’nın son toplantısı!

Bugün gerçekleşen TCMB PPK, Mart ayı toplantısının bir ayrıntısı bulunmakta. TCMB Başkanı olan Erdem Başçı’nın görev süreci dolacak olmasından dolayı son toplantısı olarak gösteriliyor. Bu doğrultuda Başçı’nın Nisan ayının ortasında görev süresi dolacak. Ancak Başçı’nın yeniden atanıp atanmayacağı konusunda net bir görüş belirtilmiş değil. Uzmanlar bu konuyla ilgili olarak yaptıkları değerlendirmede, politikacıların ön görüleriyle aynı doğrultuda karar alan mevcut TCMB Başkanı Başçı’nın yeniden göreve atanacağını ifade ediyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar