Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Mart PPK Toplantısının Özetinde Ekonomik Dengelenme Eğilimine Dikkat Çekti

TCMB 6 Mart'ta gerçekleşen ve faiz kararının değiştirilmediği toplantısının özetini yayımladı. Ekonomik dengelenmenin belirginleştiğine dikkat çekti. İşte detaylar;
TCMB Mart PPK Toplantısının Özetinde Ekonomik Dengelenme Eğilimine Dikkat Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 6 Mart tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarına dokunmadı. Bugün toplantının özetini yayımlayan TCMB, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini gösterdiğini söyledi. Enflasyon gelişmelerini yorumlayan TCMB, hangi unsurların etki ettiğini de açıkladı.

TCMB, Şubat ayı tüketici fiyatlarının yüzde 0,16 oranında arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 0,68 puan gerilediğini belirtti.

Yıllık enflasyonun enerji grubu hariç alt gruplarda gerilediğini söyledi. Enerji grubunda, petrol fiyatlarındaki yükselişin; temel mal enflasyonunda ise döviz kurundaki ılımlı seyrin yanı sıra iç talepteki zayıflamanın etkili olduğuna dikkat çekti. Hizmet enflasyonunun ise bu dönemde enflasyona düşüş yönünde sınırlı bir katkı sağlamasına rağmen yüksek seyretmeye devam ettiğini açıkladı.

TCMB çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonunun yavaşladığını, ana eğilimin ise bir miktar yükselmekle birlikte düşük seviyeleri koruduğunu dile getirdi. Özet olarak TL’de yakın dönemde görülen ılımlı seyrin ve zayıf iç talebin etkisiyle tüketici fiyatlarının gerilediğini belirtti. Birlikmiş mali yönlü baskıların ise daha olumlu bir görünümü sınırladığını vurguladı. TCMB aynı yorumları Şubat ayı fiyat gelişmeleri raporunda da yapmıştı.

İşlenmemiş gıda grubu yıllık enflasyonundaki gerilemede de taze meyve-sebze fiyatlarının belirleyici olduğunu söyledi.

Bu alt grubun yıllık enflasyonunun yüze 59,75 ile yüksek seyrini koruduğunu belirten TCMB, enerji grubu gelişmelerinde uluslararası fiyatlardaki görünüme bağlı olarak artan akaryakıt ile tüpgaz fiyatlarının belirleyici olduğunu ifade etti.

Dayanıklı mal grubu fiyatlarındaki gerilemenin devam ettiğini söyleyen TCMB, giyim ve ayakkabı grubunun yıllık enflasyon oranında ise zayıf iç talebe bağlı düşüşün yavaşladığını vurguladı. Diğer temel mallarda da aylık fiyat artışının zayıflığına dikkat çekti.

TCMB, hizmet enflasyonunun iç talep koşullarındaki yavaşlığa karşın, maliyet unsurları ve geriye doğru endeksleme ile yüksek seyrettiğini söyledi.

Son dönem verilerine göre ekonomide dengelenme eğiliminin belirginleştiğini söyleyen TCMB, “2018 yılının son çeyreğinde sanayi üretimi üçüncü çeyreğe kıyasla gerilerken, hizmetler ve inşaat sektörlerine ilişkin göstergelerle birlikte iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın sektörler geneline yayıldığı görülmektedir,” ifadelerini kullandı.

Yurt içi talep ve ithalattaki yavaşlamaya karşılık mal ihracatı ile turizm talebindeki güçlü seyrin büyümeye katkı sağlamaya devam ettiğini belirtti. Aynı zamanda bunlarla birlikte net ihracatın son çeyrekte dönemlik ve yıllık büyümeye yüksek katkı verdiğini söyledi. Finansal koşullardaki sıkılığın etkisine de değinen TCMB, yavaş seyre dikkat çekti.

Kamu harcamalarındaki artışın dayanıklı mallardaki vergi indirimlerinin süresinin uzatılması ve kredi hacmindeki yükseliş ile toparlanmayı desteklediği belirtildi.

Bu iki faktöre bağlı olarak ilk çeyrekte yurt içi talepte ılımlı bir toparlamanın desteklendiği vurgulandı. Aynı zamanda küresel büyüme görünümüne ilişkin yavaşlama sinyallerine rağmen dış talebin nispeten gücünü koruduğuna dikkat çekildi. İç talepteki yavaşlamanın etkisiyle firmaların dış piyasaya yöneldiği belirtildi. Ayrıca pazar çeşitlendirme esnekliğinin mal ihracatını dsteklediği söylendi.

Gecikmeli döviz kuru etkilerinin, kredilerin ve iktisadi faaliyetteki yavaş seyrin ise ithalat talebini sınırladığı vurgulandı. Canlı seyreden turizm talebi sayesinde dış dengedeki iyileşmenin hızlı bir şekilde devam ettiği de açıklandı. Önümüzdeki dönemde ise cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesinin beklendiğinden bahsedildi.

TCMB işgücü piyasaları verilerinin iktisadi faaliyetteki yavaşlamayı doğruladığına da dikkat çekti.

Merkez Bankası, “2018 yılının Ekim-Aralık dönemi verilerine göre tarım dışı istihdam başta inşaat olmak üzere sektörler genelinde üçüncü çeyreğe kıyasla azalmış, işsizlik oranları yükselişini sürdürmüştür,” ifadelerini kullandı.

Bir önceki PPK toplantısı döneminde göre küresel iktisadi faaliyetteki ivme kaybının devam ettiği belirtilirken, özellikle Avrupa Bölgesi büyümesinde yavaşlama eğiliminin belirgin hale geldiğine değinildi. Bu kapsamda, 2019 yılı küresel büyüme tahminlerinin aşağı yönlü güncellendiği söylendi. Dış ticarette ise korumacılık eğilimlerinin küresel ekonomi politikalarına yönelik belirsizliği artırdığı ve büyümeye ilişkin aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğu açıklandı.

TCMB, küresel enflasyona ilişkin, özellikle gelişmiş ülke işgücü piyasalarındaki olumlu görünüm kapsamında ücret kaynaklı yukarı yönlü risklerin devam ettiğini söyledi.

Buna karşın, küresel büyümedeki söz konusu zayıflama eğilimi ile enerji fiyatlarındaki seyrin gelecek dönemde küresel enflasyon baskılarını nispeten ılımlı seyredeceğini gösterdiğini belirtti. Küresel büyümedeki ivme kaybının belirginleşmesine bağlı olarak gelişmiş ülke para politikası duruşu görünümünün bir önceki toplantı dönemine göre gevşediğine dikkat çekti.

Fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini belirten TCMB, bunun ithal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olduğunu söyledi.

Bu gelişmelerin enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme sağladığını da belirtti. Enflasyon ile beklentilerinin mevcut yüksek seviyeleri ile maliyet unsurlarının seyri ile fiyatlama davranışlarına ilişkin belirsizliklerin gelecek dönem enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ettiğini vurguladı.

Bu gelişmeler çerçevesinde Kurul’un enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanan kadar sıkı duruşu korumaya karar verdiğini gösteren rapor, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24 seviyesinde sabit tutulduğunun nedenlerini özetlemiş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu