Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB KKM’den Çıkışlar için Kolları Sıvadı!

Döviz kurlarındaki artışı baskılamak için getirilen ancak Hazine’nin sırtına yük olan KKM’den vazgeçiliyor. TCMB, KKM dönüşü için özel bankalara destek verecek.
TCMB KKM’den Çıkışlar için Kolları Sıvadı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yatırımcıların dolara gidişinin önünü kapatmak için eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati döneminde hayata geçirilen ve yenilenen ekonomi kadrolarıyla çıkış kararı alınan Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları için yeni hamleler duyurulmaya devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) KKM dönüşü için özel bankalara kaynak sağlayacağına ilişkin yeni hamlenin detayları belli oldu.

Özel bankaların ihtiyacı olan döviz talebini Merkez Bankası karşılayacak. Bu kapsamda 3 trilyon TL’ye yaklaşan KKM dönüşleri için başlatılan işlemlerden komisyon alınmayacağı kararı verildi.

Ayrıca teminat ve limit şartlarının da aranmayacağı, en düşük işlem tutarının 500 bin dolar ya da euro olacağı öğrenildi.


Kaynak aktarımında döviz piyasalarında işlem yapma yetkisi olan bütün bankalar kapsam dahiline alınacak. Bankaların yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde döviz ödemeleri yapılacak.

İşlemler çalışma günlerinde ve saat 13.30-15.00 arasında gerçekleştirilecek. Alış kurları Merkez Bankası’nın saat 11’de ilan ettiği seviyeden hesaplanacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.