Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankalarının Faiz Kararları Açıklanırken, Küresel Piyasalar Karışık Seyretti

ABD piyasaları Çarşamba günü karışıktı, Dow Jones olumlu seyrederken Nasdaq satış baskısı altında kaldı. DAX altyapı sektörü günü kayıpla kapattı. Ayrıntılar şöyle;
Merkez Bankalarının Faiz Kararları Açıklanırken, Küresel Piyasalar Karışık Seyretti
Yorum

Çarşamba günü ABD piyasalarının seyri karışıktı. Pozitif açılan Dow Jones ve S&P 500 endeksi ABD’nin ticaret konusunda Çin ile tekrar görüşeceği haberleri piyasa primlerini artırdı. Teknoloji hisseleri, finans sektörü hisseleri ve Nasdaq satış baskısı aldında kaldı. Petroldeki ve metal sektöründeki yükseliş ilgili hisselere destek oldu. Dow Jones 27 puan primle 25998 seviyesinden, S&P 500 endeksi 1 puan yükselişle 2888 seviyesinden ve Nasdaq 18 puan değer kaybıyla 7954 puandan kapanış yaptı. Haberle birlikte yükselişe geçen Dow Jones endeksi son iki haftanın en yüksek seviyesini gördü ancak kalıcı olmadı.

Dow Jones endeksinde temel tüketim, endüstri, sağlık ve enerji sektörleri yüzde 0,5-0,8 aralığında primlerle kapanış yaparken ham madde sektörü yüzde 1,2 değer kaybıyla dikkat çekti.

Finansallarda yüzde 0,8 değer kaybıyla zayıf seyretti. Walgreens, Boeing ve Caterpillar endekste en çok yükselen hisseler olurken, 3M şirketinin hisseleri yüzde 2,4 değer kaybıyla en çok gerileyen hisse oldu. Dün yeni iPhone modellerinin lansmanını yapan Apple şirketinin hisseleri ise yüzde 1,2 değer kaybıyla 3M’i takip etti. Bankacılık hisseleri JP Morgan ve Goldman Sachs yüzde 1 civarı değer kayıplarıyla kapanış yaparken, S&P 500 endeksinde ise telekomünikasyon ve temel tüketim sektörleri yüzde 1,5’e yakın primlerle öne çıktı. Finansallar yüzde 1’e yakın değer kaybıyla en çok gerileyen sektör oldu.

DAX endeksinde alt yapı sektörü yüzde 3,5 değer kaybıyla dikkat çekerken emlak, takdirsel tüketim ve ham madde sektörleri yüzde 1’in üzerinde primlerle endeksi yukarı taşıdı.

Adidas, Continental ve Deutsche Lufthansa yüzde 2’ye yakın primlerle en çok kazandıran hisseler olarak izlenirken, Infineom Tech. yüzde 5,5, RWE yüzde 3,6 ve E.ON yüzde 3,5 değer kaybıyla en çok gerileyen hisseler oldu. Bankacılık hisseleri Deutsche Bank ve Commerzbank ise yüzde 1’e yakın değer kaybetti. FTSE 100 endeksinde temel tüketim, enerji ve ham madde sektörleri yüzde 1-2 arası primlerle endekse destek oldu. Alt yapı sektörü ise yüzde 2,8 değer kaybıyla en çok gerileyen sektör oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu