Yatırım yapmaya başla!

TCMB’nin Kararı Ekonominin Hızlı Yavaşladığını Gösteriyor Olabilir

Faiz artırımına gidileceği düşünülürken ve piyasalar da bunu fiyatlarken, TCMB herkesi şaşırtan bir karar aldı. İşte piyasaları şaşırtan kararın nedenleri üzerine uzman yorumları:
TCMB’nin Kararı Ekonominin Hızlı Yavaşladığını Gösteriyor Olabilir

TCMB’nin bugün gerçekleşen PPK toplantısından faizleri sabit tutma kararı çıktı. Uzmanların hemen hepsi 100 – 125 baz puanlık bir artış yapılacağını tahmin ediyordu. Hatta tahminler 50 – 150 baz puan arasında geliyordu. Çok küçük bir grup TCMB’nin bir faiz artışı yerine programlara odaklanacağını tahmin ediyordu. Bu nedenle öğleden sonra TCMB’nin faizleri sabit tutma kararı, piyasada şok etkisi yarattı.

TCMB’nin kararı sonrasında dolar kuru 4,95 sınırına kadar yükselirken, borsa hızla geriledi.

Karar Sonrası Dolar 4,95 Lira

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 17,75 oranında sabit tuttu. Beklentiler ise 100 baz puanlık bir artış olması yönündeydi. Yapılan açıklamada sıkı para politikasının uzun bir süre korunmasının gerekebileceği belirtildi. Aynı zamanda son dönemde açıklanan verilerin, iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret ettiği söylendi.

TCMB, “dış talep gücünü korumakla birlikte iç talebe dair yavaşlama sinyalleri artmaktadır,” dedi.

TCMB İç Talep Yavaşlamasına Dikkat Çekti

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, “yakın dönemde maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarında oynaklık enflasyon üzerinde etkili olmuştur. Öte yandan fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir,” ibarelerine yer verildi. Yapılan açıklamada; enflasyon beklentilerine, maliye politikasının dengelenme sürecine ve para politikası kararlarının gecikmeli etkilerine de değinildi.

Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmeme kararının, ekonomide beklenenden daha hızlı gerçekleşen bir yavaşlamaya bağlı olabileceği söylendi.

Ekonomide Beklenenden Fazla Yavaşlama

Turkish Bank Yönetim Kurulu Danışmanı Tuğrul Belli, Merkez Bankası’nın beklentisinden daha ötede yavaşlama sinyali almış göründüğünü söyledi. Alınan kararlar sonrasında maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkının daha fazla önem arz etmeye başladığını dile getirdi. Ayrıca “eğer piyasanın beklediği maliye politikası kararları çıkmazsa daha da kötüye gitme ihtimali var,” dedi.

Burgan Bank Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erten ise TCMB’nin bugünkü karar ile bağımsızlığını ispatladığını söyledi.

Mehmet Erten TCMB Yorumu

Mehmet Erten, Bakan Berat Albayrak ile yaptıkları toplantıya dikkat çekti. Albayrak’ın verdiği mesajlarla bugün alınan kararların çeliştiğini söyledi. Erten, “Merkez Bankası beklentilerden farklı bir karar oluşturmuş ve bugün bağımsız bir karar aldı,” dedi. Erten’e göre; bugün alınan karar, Türk varlıkları için çok kötü oldu ve zararları görülecek.

Ekonomist Mehmet Besimoğlu ise beklenti yaratılıp yapılmadığını ve bunun negatif reaksiyonlarının görüleceğini dile getirdi.

Kararın Negatif Reaksiyonları Görülecek

Merkez’in bunu göze aldığını söyleyen Besimoğlu, Türk lirasının sepete karşı değer kaybının yıllık yüzde 37 olduğuna dikkat çekti. Alınan karar sonrasında bunun yüzde 40’a ulaştığını söyledi ve çok ciddi bir enflasyonist etki yarattığını belirtti. Besimoğlu’na göre; “üretici fiyatlarında baskı azaltılmazsa tüketici fiyat endeksi ÜFE’yi yakalayacak, yani yüzde 20 riski ortaya çıkmış durumda.”

Uzmanların birçoğu TCMB’nin aldığı kararın hayal kırıklığını olduğunu dile getirirken, enflasyona yönelik endişelerin artmış olduğu görülüyor. Aynı zamanda ekonomik büyümenin yavaşladığı ve hatta resesyon belirtileri gösterdiği bile dile getiriliyor. Bu noktada TCMB’nin aldığı kararın da büyümeyi ve iç dinamikleri dengelemek için verdiği tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum