Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB: Kırılganlıkların Azaltılması için Paydaşlarla Koordineli Politikalar Uygulanacak

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ekonomide toparlanma mesajı verirken, sıkı parasal duruşun risklerin azaltılmasına yardımcı olacağını söyledi.
TCMB: Kırılganlıkların Azaltılması için Paydaşlarla Koordineli Politikalar Uygulanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım 2020 dönemine ait finansal istikrar raporu gelişmelerini paylaştı. Merkez Bankası’nın yeni başkanı Naci Ağbal raporun önsözünde yaptığı açıklamada tüm ülkelerde bankaların finansal istikrar raporlarını, hem yurt içi hem yurt dışı gelişmelerle birlikte inceleyip riskleri değerlendirerek kamuoyu ile paylaştığını belirtti.

Bu aşamada şeffaflığın ve hesap verme yükümlülüğünün son derece önemli olduğunu ifade eden Ağbal kırılganlıkların önlenmesine yönelik kararlar alınması açısından da oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Koronavirüs salgınına bağlı olarak küresel ekonominin yakın tarihin en büyük şokunu yaşadığını, Türkiye’nin de olumsuz durumdan kurtulmak için genişleyici maliye ve para politikaları uygulamaya başladığını belirtti. Özellikle yılın ilk çeyreğinden itibaren cari işlemler açığının, mevduat dolarızasyon eğiliminin arttığını söyleyerek, bu durumun kurlar ve döviz rezervleri üzerinde de baskı yarattığını anlattı.

TCMB Başkanı: “Fiyat istikrarının sağlanması ve sürdürülmesi odaklı sıkı parasal duruşumuz mevcut makrofinansal risklerin azaltılmasına destek olacaktır.”
Makroekonomik Görünüm Endeksi
Kaynak: TCMB

Makroekonomik görünüme ilişkin yayımlanan raporda küresel iktisadi faaliyetlerdeki belirsizliklerin Mayıs ve Haziran aylarındaki kısıtlamaların gevşetilmesi ile birlikte kısmen zayıfladığı söylendi. Küresel risk iştahının artmasıyla birlikte net fon girişlerinin yükseldiği, Eylül ayı sonundan bu yana ise hisse senedi piyasalarında çıkışların azaldığı açıklandı.

Küresel finansal istikrar açısından en büyük kırılganlığın salgına yönelik tedbirlerin ne kadar devam edeceğinin bilinmemesi ve aşı çalışmalarına dair gelişmeler olurken bunların kredi, bankacılık ve iktisadi faaliyetler üzerindeki yansımaları olarak öne çıktığı aktarıldı.

Cari İşlemler Durumu
Kaynak: TCMB

Uluslararası otoritelerin işbirliğini güçlendirerek reform çalışmalarını kararlı bir şekilde sürdürmesinin finansal istikrarın korunması açısından oldukça önemli olduğu dile getirildi. Türkiye’nin aldığı kararlar sayesinde ekonomideki toparlanmanın gözle görülür şekilde hissedildiği, salgının etkilerinin en az şekilde olması için çeşitli tedbirlerin alınmaya devam edildiği açıklandı.

Pandemiden en fazla etkilenen sektörlerden olan turizmde gelirlerin düşmesiyle cari işlemler açığında artış olduğu belirtildi. Ancak önümüzdeki süreçte salgına dair tedbirlerin kaldırılması ve parasal sıkılaşmanın etkisiyle kredi büyümesinde başlayan dengelenme ile birlikte cari açıkta da azalma olacağı belirtildi.

Yılın ilk çeyreğinde artan küresel iktisadi politika belirsizliği, Mayıs ayından itibaren azalmaya başladı.
İktisadi Politika Belirsizliği
Kaynak: TCMB

Merkez Bankası raporunda Amerika ile Çin arasındaki ekonomik ilişkilere de yer verildi. İki ülke arasındaki ekonomik politika belirsizliğinin Mayıs ayına kadar yüksek olduğu daha sonra ise azaldığı belirtildi. Fakat ABD’nin iç politikasında Kasım ayında yapılan başkanlık seçiminin etkisiyle salgın öncesi dönemden çok daha yüksek seviyede bir belirsizlik olduğu açıklandı.

Benzer şekilde İngiltere’nin de Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından iktisadi politika durumunda dalgalı bir dur seyir olduğu aktarıldı. Salgın süresince Türkiye’nin hanehalkı tasarruflarının büyük oranda mevduat hesaplarında değerlendirildiği açıklandı.

Resmi verilere göre bireylerin gelecek kaygısıyla nakitlerini daha ihtiyatlı bir şekilde kullandığı ve tasarrufa yöneldiği gözlendi. Dünya genelinde de bireysel tasarruf oranlarının bu yıl rekor düzeye ulaştığı görüldü.

Küresel ticaret durumunda gerçekleşen dengesizlik Türkiye’nin yıllık ihracatını olumsuz etkiledi. Fakat yine de Mayıs ayından bu yana ve şeklinde bir toparlanma gerçekleşti. Ağustos ayından itibaren uygulanmaya başlanan parasal sıkılaşmanın etkisiyle iç ve dış talepteki gelişmelerle birlikte makroekonomik görünümün ılımlı bir seyir ifade ettiği aktarıldı.

Son dönemde yaşanan gelişmelerle ülke risk priminin yükseldiği fakat Kasım toplantısında faiz oranının %15’e yükseltilmesinin ardından risk priminin zayıfladığı hatırlatıldı. Merkez Bankası’nın yurt içi ve dışı risk unsurlarını yakından takip edeceği, kırılganlıkların azaltılması amacıyla piyasa paydaşlarıyla koordineli politikalar uygulanacağı bildirildi. Faiz artışının ise bankacılık sektörünün karlılığını olumsuz etkileyeceğine dikkat çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu