Yatırım yapmaya başla!

TCMB Faiz Kararını Açıkladı! Doların Tepkisi Ne Oldu?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın Haziran ayı toplantısı sonuçlandı. Merkez bankası faizleri değiştirmedi. Piyasaların beklentisi ve kararın dolar kuru üzerindeki etkileri tüm ayrıntısıyla haberimizde...
TCMB Faiz Kararını Açıkladı! Doların Tepkisi Ne Oldu?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK), Haziran ayı toplantı kararlarını açıkladı. TCMB, faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Alınan karar piyasaların beklentisiyle paralel yönde geldi. Merkez Bankası, politika faizini %8’de, faiz koridorunun alt bandını %7,25’te, üst bandını ise %9,25’te bıraktı.

Geç Likidite Penceresi (GLP) faizi de %12,25 ile aynı seviyesinde kaldı. GLP uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16:00 – 17:00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı ise %0 oldu.

Merkez Bankası Toplantısında Dikkat Çeken Konular

Türkiye ekonomisindeki büyüme ve son dönemdeki verilerin olumlu gelmesiyle ilgili değerlendirme yapılan toplantıda; iç talepteki pozitif gidişatın ve Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın, ihracat rakamlarını da artırdığı belirtildi. Para Politikası Kurulu ayrıca, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesiyle büyüme potansiyelinin önemli ölçüde artış göstereceğini öngördüklerini bildirdi.

Merkez Bankası’nın faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini açıklayan yetkililer; son dönemlerde iyileşme adına güzel adımlar atılsa da enflasyonun bulunduğu yüksek fiyatlama davranışlarına dair halen risk oluşturduğunu belirtti. Para politikası duruşunun sabit kalmasına da bu nedenlerle karar verdikleri açıklandı.

Toparlanmanın sinyalleri verilen PPK toplantısında; fiyat istikrarı için ellerindeki tüm araçların kullanılacağı ve enflasyonun görünümünde net bir iyileşme olana kadar sıkı duruşun devam edeceği belirtildi. Bundan sonraki süreçte enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen tüm faktörler yakından takip edilecek. Toplantıda gerekli görülen durumda ise parasal sıkılaşma yapılacağının işaretleri verildi.

Dolar TCMB Kararına Nasıl Tepki Verdi?

ABD Merkez Bankası’nın (FED) dün açıkladığı faiz artışı kararından sonra 3,48 seviyesine kadar düşen dolar/TL kuru 6 ayın en düşüğünü görmüştü. Akşam saatlerinde 3,47’ye kadar inen dolar kuru bugün gözlerini Merkez Bankası toplantısına çevirmişti. Merkez Bankası Haziran ayı toplantısında, faizlerde hiçbir değişiklik yapılmadı. Peki doların bu karara ilk tepkisi nasıl oldu?

Günü 3,48-3,49 bandından açan kur, Merkez Bankası’nın faizlerde herhangi bir değişiklik yapmayacağını duyurmasının ardından yükselişe geçti. Dolar/TL Merkez Bankası’nın açıklamalarından sonra 3,5118’e yükseldi. Euro/TL ise aynı dakikalarda 3,92 seviyesinde işlem görüyor.

Bugün merkez bankaları toplanan diğer ülkelerden İngiltere ve İsviçre de faizlerinde herhangi bir değişikliğe gitmediğini duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum