Yatırım yapmaya başla!

TCMB Faiz İndirimine mi Gidecek?

TCMB Faiz İndirimine mi Gidecek?

FED iki gün süren Aralık ayı toplantısından sonra, dün akşam saatlerinde faizleri 25 baz puan artırdığını açıkladı. Açıklama sonrasında ülkelerin merkez bankaları kendileri için en yararlı olacak düzenlemeleri yapmak üzere harekete geçti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ilk olarak rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara ödediği faizi %0.24’ten %0.49’a çıkardı. Diğer ülkelerden Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hong Kong’da da faiz artırım kararları alındı.

Faizlerin kademeli bir şekilde yapılacağı açıklamasının ardından, ülkelerin bekle-gör politikasına göre hareket edeceği tahmin ediliyor. Gedik Yatırım Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı ise bu süreçte ülkelerin yurt dışındaki gelişmeleri takip edeceğini, Türkiye’den ise herhangi bir faiz artırımı yerine faiz indirimi kararı beklediğini ifade etti. Geçtiğimiz 30 aylık dönemde Türkiye ve benzer ülkelerin politika faizlerinde ortalama 300 baz puan artış yaptığını söyleyen Eral Karayazıcı; “Dışa açık ekonomilerden biri olduğumuz için biz bir bakıma bu ayarlamayı önceden yapmış olduk,” ifadesini kullandı.

TCMB’nin acele etmeden, diğer gelişen ülkelerdeki durumu takip ederek hamle yapacağını belirten Karayazıcı; “Aksi halde Dimyata pirince gidelim derken eldeki bulgurdan olur. Faizleri düşürerek ekonomiye nefes aldıralım derken, kur artışına neden olarak yeni panik atakları tetikleriz,” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

Eral Karayazıcı piyasa faizini oluşturan iki ana parametre olduğunu, bunlardan ilkinin fonlama maliyeti, diğerinin ise risk primi olduğunu söyledi. Türkiye’nin 30 ay önce 1 puan olan risk primi ise şu an 3 puana ulaşmış durumda. Eral Karayazıcı bu seviyenin yeniden 1,5 civarına düşürülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye ekonomisinin 2016 yılında yaralarını sarması için fırsatları olduğunu söyleyen Karayazıcı, şu anki ılımlı havadan etkilenerek rehavete düşülmesi halinde, 2018-2020 dönemlerinde ciddi zorluklar çekilebileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum