Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’den Faiz Artışı Beklentileri Yükselirken, Dolar ve Euro Düşüşte

Haftanın ilk işlem gününde Türk lirası majör paralar karşısında güçlü performans sergiliyor. Piyasaların radarında ise Merkez Bankası aylık toplantısından gelecek faiz kararı var.
TCMB’den Faiz Artışı Beklentileri Yükselirken, Dolar ve Euro Düşüşte
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içinde piyasalar Perşembe günü açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararlarını odaklandı. Banka Eylül ayında yaptığı toplantıda sürpriz bir şekilde 200 baz puanlık faiz artışı açıklamıştı.

%8,25 olan politika faizi %10,25’e yükseltilirken bu hamlenin döviz kurlarındaki etkisi çok fazla olmadı. Bu ayki toplantıdan da genel olarak beklenti 200 ila 300 baz puanlık bir artış yapılacağı yönünde.

Haftanın ilk işlem gününde Merkez Bankası’ndan faiz artırım beklentileri yükselirken dolar ve Euro’nun negatif bölgede hareket ettiğini görmekteyiz.

Dolar kuru rekor seviyelerden çok fazla uzaklaşmasa da, şu sıralar ivme kaybetmiş durumda.
Dolar 7,89
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma günü 7,93 TL’den kapanan dolar kuru sabah 08:00 sularında bu seviyelere yakın seyretti. Erken işlemlerde kısa süreli 7,9379’a kadar yükselen kur hemen ardından sert düşüş kaydederek 7,8706’ya geriledi. Saat 11:37’de %0,52 ekside 7,89’dan işlem görüyor. Türk lirası şu dakikalarda ABD doları karşısında en fazla değer kazanan gelişen ülke parası konumunda.

Az önce de belirttiğimiz gibi bu hafta yatırımcıların radarında yer alacak en önemli konu Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı olacak. Goldman Sachs analistleri Merkez’den 300 baz puanlık faiz artırımı beklerken, yerli analistler de 150 ila 200 baz puan arasında artış olacağını öngörüyor.

2018 yılının Ağustos ayında Merkez Bankası’nın uyguladığı politika faiz oranı %24 seviyesindeydi. Başkan Murat Çetinkaya‘nın yerine gelen Murat Uysal dönemiyle birlikte yüklemeli faiz indirimi uygulanarak %8,25’e kadar düşürüldü. Ancak son haftalarda döviz kurlarında meydana gelen aşırı oynaklığın engellenmesi amacıyla geçen ay 200 baz puanlık artış yapıldı.

Uzmanlar jeopolitik gelişmelerin Türk lirası üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini, bu durumun da doların yükselişine engel olamadığını belirtiyor. Kurun 7,89’un üzerinde kalmaya devam ettiği sürece 7,92 – 7,94 – 7,96 seviyelerinin gündeme geleceği belirtiliyor. Tam tersi şekilde, söz konusu seviyenin altında kalıcılık sağlaması durumunda ise 7,83 ve 7,76 noktalarına doğru geri çekilmelerin olabileceği yorumlanıyor.

Euro kurunda da dolara benzer bir grafik izlemekteyiz. Kur şu dakikalarda %0,31 ekside işlem görüyor.
Euro 9,26
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Türk Lirası haberimizi hazırladığımız şu dakikalarda Euro karşısında en fazla güçlenen gelişmekte olan ülke parası konumunda. Euro geçen hafta kapanışı 9,29 seviyesinden yaptı. Pazartesi günü küresel piyasalarda 9,30’u geçse de, yurt içinde en yüksek 9,28’i kaydetti.

Saat 12:06’da ise 9,26 liradan işlem görüyor. Gün içinde Avrupa borsalarındaki seyir takip edilirken, artan vakalar da bölge para biriminin performansını etkiliyor. Özellikle Fransa, İtalya ve Almanya gibi ülkelerde günlük vaka sayıları rekor düzeye ulaştı. Birçok yerde salgını durdurmak için kısıtlamalar yeniden devreye alındı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kısıtlamaların ekonomideki toparlanmanın önünde bir engel teşkil edeceğini söyledi. Bunun yanında 750 milyar Euro’luk kurtarma paketinin de geciktirilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Analistler Euro kurunun 9,25’in altında 4 saatlik kapanış gerçekleştirmesi durumunda, 9,15 seviyesinin gündeme geleceğini belirtiyor. Ancak toparlanmaya geçmesi halinde 9,30 – 9,35 – 9,40 seviyelerine doğru yeniden yükseliş olacağı öngörülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%