Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Eski Başekonomisti Yazdı: Yüzde 50 Faiz Kime Cazip?

TCMB eski başekonomisti Hakan Kara, enflasyona yenik düşen yüzde 50 faizin vatandaş için cazip olmadığını yazdı. Detaylar haberde;
TCMB Eski Başekonomisti Yazdı: Yüzde 50 Faiz Kime Cazip?
HABER GİRİŞ

Türkiye’de kronikleşen yüksek enflasyon vatandaşların alım gücünü her geçen gün eritirken, tasarrufta bulunmayı da imkansız kılıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyonla mücadele kapsamında politika faizini yüzde 50’ye çıkarsa da 22 yılın zirvesine oturan faizler yüzde 70’e dayanan enflasyona yenik düştü.

Politika faizinin de üzerinde getiri sunsa da mevduat hesapları vatandaşları enflasyondan koruyan bir seçenek olarak sıralanmıyor.

Merkez Bankası’nın yüzde 50 faiz uygulamasından ise kârlı çıkan taraf yabancılar oldu. Türkiye’ye faiz almaya gelen yabancıların sayısında ciddi artış görüldü.

Konuyu gündemine alan TCMB eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, politika faizinin yüzde 50 olmasının Türkiye vatandaşları için cazip olmadığını söyledi.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Yüzde 50 faiz ve kur istikrarı garantisi yurtdışı yatırımcı için çok azken vatandaşın birikimlerini enflasyona karşı koruması açısından aynı derecede cazip değil” dedi.

GCM Yatırım Banner

Uygulanan politikaların yurt içinde de faydalı olabilmesi için uyumla hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu asimetriyi gidermek için makroihtiyati politikaların ve maliye politikalarının eşgüdümle devreye girmesi gerekiyor” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.