Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB: Enflasyonda En Büyük Katkı Mal ve Hizmet Grubundan

Mayıs ayına ilişkin aylık fiyat gelişmeleri değerlendirmesini yayımlayan Merkez Bankası, artışın tüm alt gruplar geneline yayıldığını belirtti.
TCMB: Enflasyonda En Büyük Katkı Mal ve Hizmet Grubundan
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mayıs Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunu yayımladı. Mayıs ayında tüketici fiyat enflasyonunun aylık yüzde 2,98, yıllık yüzde 73,50 oranında arttığına dikkat çekildi.

Tüketici yıllık enflasyonundaki artışın alt gruplar geneline yayıldığını, en belirgin katkının ise temel mal ve hizmet gruplarından geldiği belirtildi. Hizmet grubunda yıllık fiyat artışının ulaştırma hizmetlerinde görece yatay seyrettiği, lokanta ve otellerde daha belirgin olduğu, diğer alt gruplarda da yükseldiği kaydedildi.

Gıda fiyatlarında yıllık enflasyonun işlenmemiş gıdada gerilediği, işlenmiş gıdada yükselmeye devam ettiği, sebze fiyatlarında kısmi bir düzeltme olduğu belirtildi. Enerji fiyatlarında şebeke suyu ve akaryakıt kalemlerinin öne çıktığı, uluslararası emtia fiyatları, döviz kuru gelişmeleri ve tedarik zinciri aksaklıklarının üretici fiyatlarını artırmaya devam ettiği söylendi.

Hizmet Grubunda Enflasyon Mayıs’ta Yüzde 45,78 Oldu

Hizmet Grubunda Enflasyon Mayıs’ta Yüzde 45,78 Oldu
Kaynak: TCMB

Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,73 oranında artan hizmet enflasyonu, yıllık bazda yüzde 45,78’e çıktı. Lokanta-otel alt grubunda fiyatlar yükselmeye devam ederken, yıllık enflasyon yüzde 76,83 açıklandı.

Hizmetler kalemlerinden ulaştırma hizmet fiyatları yıllık yüzde 78,16, kira yüzde 20,02, haberleşme yüzde 14,39, diğer hizmetler yüzde 41,09 kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Mayıs ayında temel mal yıllık enflasyonu yüzde 65,32 seviyesine ulaştı. Artış oranı dayanıklı mallarda yüzde 76,75, diğer temel mallarda yüzde 71,58 açıklandı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artmaya devam eden enerji fiyatları Mayıs ayında yüzde 2,90 oranında artarken, grubun yıllık enflasyonu 3,01 puanlık yükselişle yüzde 121,21 oldu. Bunda şebeke suyu ile petrol fiyatlarındaki artışın etkisi olduğuna dikkat çekildi.

Gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık enflasyon yüzde 91,63, işlenmiş gıdada yüzde 97,61, taze sebze-meyvede yüzde 94,44, diğer işlenmemiş gıdalarda yüzde 98,33 seviyesinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.