Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlar TCMB’nin Enflasyon Tahminlerini Piyasalarla Uyumlu Buldu

TCMB sabah saatlerinde 2018 yılının dördüncü enflasyon raporunu açıkladı. Yukarı yönlü revize edilen tahminler, uzmanlar tarafından piyasa ile uyumlu bulundu.
Uzmanlar TCMB’nin Enflasyon Tahminlerini Piyasalarla Uyumlu Buldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2018 yılının dördüncü enflasyon raporunu sabah saatlerinde düzenlenen toplantıda açıkladı. Buna göre; 2018 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 13,4’ten yüzde 23,5’e yükseltildi. 2019 yıl sonu tahmini yüzde 9,3’ten yüzde 15,2’ye ve 2020 yıl sonu tahmini yüzde 6,7’den yüzde 9,3’e çıkartıldı. Uzmanlar ise TCMB’nin bu tahminlerini piyasalarla uyumlu buldu.

Yukarı yönlü revize edilen enflasyon tahminleri uzmanlar tarafından piyasa beklentilerine uyumlu olarak yorumlandı.

Enflasyon Tahmini Piyasayla UyumluTurkey Macro View Consulting CEO’su Serkan Özkan, TCMB’nin tahminleri için “enflasyonda yıl başına göre düşündüğümüz noktada değiliz. Kur geçişkenliğinin daha hızlı ve sert biçimde etkili olduğunu gördük. Yeni Ekonomi Programı’na göre sene sonu beklentisi biraz daha artırılmış ve piyasa beklentileriyle daha uyumlu,” dedi.

Özkan, En kötünün geride kaldığını söylemek için ise gelecek yılın ilk yarısının bitirilmesi gerektiğini ifade etti.

2019 Yılının İlk Yarısı BitmeliÖzkan, TCMB’nin 2019 için tahmin aralığına bakıldığı zaman kötünün geride bırakılması için gelecek yılın ilk yarısının sonuna işaret etti. Sıkı para politikası ve kamu maliyesi tarafında ise farklı bir eyleme geçmedikten sonra 2019 yılında yüzde 15’lik bir beklentinin makul olduğunu dile getirdi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi ise enflasyon tahminin gerçekçi seviyelere getirildiğine dikkat çekti.

Enflasyon Tahmini Gerçekçi Seviyelere GeldiBürümcekçi, “enflasyonun uzun süre yüksek kalacağı bir tablo var ama Merkez Bankası buna şu an için bir tepki vereceğini söylemiyor, beklemede gibi görünüyor,” ifadelerini kullandı.

GCM Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise TCMB’nin yeni tahminlerinin piyasa gerçekleri ile uyumlu olduğuna dikkat çekti. Erkan, Yeni Ekonomi Programı’na göre biraz daha yüksek tahminlerin yapılmasını bozulan fiyatlama dinamikleri çerçevesinde yüksek enflasyon risklerinin devam ettiğini gösterdiğini de ifade etti. Erkan, “Bu kapsamda da mevcut şartlarla enflasyonla mücadele 2020 yılına kadar olan bir süreyi kapsayacak görünüyor,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum